Biometanem zainteresowanych jest wiele dużych podmiotów na rynku. Jednym z jego nowych odbiorców ma stać się norweska huta aluminium Norsk Hydro, która dąży do obniżenia swojego poziomu emisyjności gazów cieplarnianych do zera.

Huta aluminium Norsk Hydro obniży poziom emisji o 20 tys. ton CO2 rocznie. Wszystko dzięki zastąpieniu biometanem 70% gazu ziemnego, jaki obecnie wykorzystywany jest w procesach produkcyjnych firmy. To projekt pilotażowy, a jeśli odniesie sukces, to będzie rozwijany także w innych fabrykach przedsiębiorstwa.

Reklama

Cel: zeroemisyjność


Czytaj też: W Głogowie będą produkować biometan


– Od 1990 roku zmniejszyliśmy emisję gazów cieplarnianych w Norwegii o 55%. Teraz robimy kolejny krok w kierunku zerowej emisji. Zastąpienie energii kopalnej biozasobami otwiera nowe możliwości dekarbonizacji w naszych fabrykach aluminium – poinformowała Ola Sæter, dyrektorka w Hydro Sunndal, pierwszej hucie aluminium firmy Hydro.

Ola Sæter podpisała list intencyjny z firmą Havila w sprawie zakupu biometanu z lokalnych zakładów, które mają powstać w Møre og Romsdal. Umowa jest uzależniona od otrzymania przez Havilę wsparcia Enovy na budowę instalacji biometanu i jej realizacji.

– To bardzo ekscytujący projekt. Współpraca z firmą Havila umożliwia nam wykorzystanie lokalnych, zrównoważonych biozasobów w celu zastąpienia paliw kopalnych i ograniczenia emisji z naszej produkcji. Jeśli instalacja biometanu zostanie uruchomiona, wprowadzanie biometanu w fabryce aluminium Hydro Sunndal będzie można rozpocząć w 2024 r. – mówi Sæter.

Huta aluminium spełnia oczekiwania klientów


Czytaj też: Uruchomiono największą na świecie instalację skraplania biometanu


Dążenia do zeroemisyjności to nie tylko cel firmy, ale także oczekiwanie ze strony klientów. Aluminium firmy Hydro już teraz jest oparte na energii odnawialnej i charakteryzuje się o 75% niższą emisją CO2 w porównaniu ze średnim poziomem w tej branży. Odbiorcy liczą na dalsze dążenie do obniżenia ilości emitowanych gazów cieplarnianych, co firma stara się wdrażać w procesach produkcyjnych.

Norsk Hydro działa także w innych obszarach związanych z zielonymi technologiami. W ciągu ostatniego roku firma udowodniła, że do przetapiania aluminium w pełni nadaje się ekologiczny wodór, a ponadto w Hydro Sunndal rozpoczęła pracę instalacja sekwestrująca dwutlenek węgla. 

Nowa instalacja to kolejny krok w kierunku zrównoważonych rozwiązań. Wytwarzany w bliskiej odległości od huty biometan, będzie pochodził od firmy Havila. Do jego produkcji wykorzystuje się m.in. rybie odchody. Biometan będzie wykorzystywany w odlewni i zakładzie produkcji anod w Hydro Sunndal.

Akademia inwestora biogazowego:

Zdjęcie: aleksandarlittlewolf/Freepik

Źródło: Market Screener

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE