Niemcy mają ponad 10000 biogazowni, z których wiele ma problem z rentownością z powodu braku wsparcia. Taka sytuacja może doprowadzić do problemów w sektorze energetyki i ciepłownictwa. Konieczne stało się, aby niemiecki rząd podjął zdecydowane kroki, zanim dojdzie do kryzysu energetycznego.
Dla wielu niemieckich instalacji biogazowych kończy się 20-letni okres wsparcia. Konieczne jest stworzenie rozwiązań, które podtrzymają opłacalność działania tych instalacji.
Krytyczna rola biogazu w systemie energetycznym
Robert Habeck, Minister Gospodarki i Energetyki Niemiec, ogłosił, że trwają prace nad kompleksowym pakietem biomasowym. Polityk przekazał Niemieckiej Agencji Prasowej, że biogaz może nadal odgrywać ważną rolę w przyszłym systemie energetycznym.
Ostatnie aukcje nie przyniosły branży dobrych perspektyw. Wiele instalacji nie otrzymało systemowego wsparcia. Niemieckie Stowarzyszenie Biogazu wskazało wtedy, że wolumen mocy brany pod uwagę w aukcjach powinien być większy, podobnie jak dopłaty dla instalacji zapewniających elastyczność systemu energetycznego. Rząd rzeczywiście dostrzega, jak ważny jest biogaz jako element transformacji energetycznej.
– Z jednej strony, instalacje są częścią sieci ciepłowniczych. Z drugiej strony, biogaz może być wykorzystywany elastycznie. Innymi słowy, dokładnie wtedy, gdy jest mało wiatru i nie ma słońca – wskazuje Robert Habeck.
Inne resorty także widzą, jak ważne jest utrzymanie pracy biogazowni.
– Wielu operatorów instalacji i ich odbiorców ciepła martwi się o swoją przyszłość. Dostrzegamy te obawy – przekazuje rzecznik Ministerstwa Gospodarki.
Niemiecki rząd z rozwiązaniem
Czytaj też: Neo Energy Group inwestuje w biogazownie rolnicze. W planach biometan
Propozycje rządu zakładają, że w przyszłych aukcjach pierwszeństwo będą miały te biogazownie, które zapewniają ciepło sieciowe. Ponadto do instalacji wspomagających elastyczność klimatyczną skierowane zostaną większe środki. Ten mechanizm wsparcia finansowego będzie jednak działał tylko w porach dnia, gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie.
Propozycje mają zostać wdrożone w ramach nowelizacji ustawy o przemyśle energetycznym.
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa