Niemiecki producent biogazu Bioenergie Geest GmbH & Co. KG i szwajcarska firma zajmująca się ekologicznymi technologiami Hitachi Zosen Inova założyli firmę w Apensen w Niemczech, która do końca 2023 r. zbuduje instalację wytwarzającą 2100 ton bio-LNG z biogazu wytwarzanego w sposób zrównoważony. Zielone paliwo i związane z nim prawa do emisji gazów cieplarnianych będą sprzedawane na niemieckim rynku paliw samochodowych, przyczyniając się tym samym do dekarbonizacji sektora transportowego.

Pod koniec kwietnia niemiecki producent biogazu Bioenergie Geest i szwajcarska firma zajmująca się czystymi technologiami Hitachi Zosen Inova (HZI) podpisali umowę o powołaniu spółki joint venture Apensen Verflüssigungs GmbH & CO. KG.

Reklama

Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Flagowy projekt w Apensen: Uzdatnianie biogazu do produkcji paliwa organicznego i ciekłego CO 2
Od 2011 roku firma Bioenergie Geest GmbH & Co. KG z powodzeniem prowadzi instalację fermentacyjną w Apensen w Dolnej Saksonii oraz instalację do uszlachetniania biogazu dostarczoną przez poprzednią spółkę obecny HZI BioMethan GmbH. Tutaj biometan jest produkowany na bazie surowców odnawialnych i wprowadzany do sieci. Ten klasyczny projekt roślin jest obecnie dalej rozwijany. Będzie to obejmować zmianę substratu podawanego do zakładu na ponad 80% zrównoważone materiały paszowe, takie jak gnojowica i obornik, a także ulepszenie istniejącej jednostki uszlachetniania gazu poprzez dodanie nowych systemów skraplania metanu i CO 2. Energia do nowych komponentów ma być generowana przez istniejący już blok elektrociepłowni.

W przyszłości około 32 GWh/rok zrównoważonego surowego biogazu będzie wykorzystywane do produkcji około 2100 ton organicznego gazu płynnego na rynek paliw samochodowych. Produktem ubocznym będzie ponad 4000 ton ciekłego CO 2 używanego jako substytut CO 2 pochodzącego z paliw kopalnych w przemyśle. Modernizacja biogazu znacznie zmniejszy emisję gazów cieplarnianych: zgodnie z nowym niemieckim prawodawstwem będzie można odebrać i sprzedać ponad 20 000 ton ekwiwalentu CO 2 rocznie w postaci kwot gazów cieplarnianych (kwoty GHG). Cały łańcuch produkcyjny jest zatem nie tylko neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla, ale ma ujemny ślad węglowy.


BIOGAZ W POLSCE – POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT!


Redukcja gazów cieplarnianych głównym motorem uzasadnienia biznesowego

To właśnie te redukcje gazów cieplarnianych, obliczane i sprzedawane w formie kwot GHG, umożliwią inwestycję w technologię skraplania kriogenicznego potrzebną do tego procesu. Podstawą tego jest Europejska Dyrektywa Energii Odnawialnej (RED II), która nakłada na państwa członkowskie konkretne obowiązki, takie jak uczynienie miksu paliwowego coraz bardziej ekologicznym. W Niemczech cel ten jest realizowany poprzez kontyngenty redukcji gazów cieplarnianych w ramach Federalnej Ustawy o Kontroli Imisji. Prawo zobowiązuje dystrybutorów paliw kopalnych do zmniejszenia śladu węglowego o 25% do 2030 r. (w stosunku do 2010 r.). Ostatnio wymóg ten wywołał znaczny popyt na zrównoważone biopaliwa i związane z nimi limity emisji gazów cieplarnianych.

Dwaj idealni komplementarni partnerzy

Dla Bioenergie Geest nowe partnerstwo oznacza kontynuację udanej, wieloletniej współpracy w zakresie produkcji i przetwarzania biometanu. „A wszystko kręci się wokół regionalizmu, aktywnej ochrony klimatu i bliskiej współpracy z rolnikami”, podkreśla Sven Plorin, jeden z kierowników Bioenergie Geest GmbH & Co.KG.

Z punktu widzenia globalnego inżyniera i dostawcy technologii z siedzibą w Zurychu, HZI i jego spółki zależnej HZI BioMethan (HZIBM) w Zeven, utworzenie firmy z Bioenergie Geest jest ważnym krokiem w tworzeniu nowych rozwiązań w zakresie skraplania gazu na ich rodzimym rynku w Niemczech. „Dla nas okoliczności w Apensen i partnerstwo z Bioenergie Geest są idealną okazją, aby zademonstrować nasze doświadczenie w zakresie skraplania w wyjątkowo dobrze zarządzanej biogazowni, mniej więcej na wyciągnięcie ręki”, wyjaśnia Jens Becker, dyrektor generalny HZI BioMethan, spółka zależna należąca w całości do HZI z siedzibą w Zeven w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia.

W planach jest rozpoczęcie budowy zakładu w Apensen jeszcze w tym roku, co umożliwi rozpoczęcie produkcji czystego bio-LNG pod koniec 2023 roku.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE