Prezydent Andrzej Duda wraz z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem zainaugurowali w poniedziałek szczyt klimatyczny w Katowicach. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że COP24 zakończy się sukcesem.

Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że dla Polski w polityce ochrony klimatu zasadnicze znaczenie ma bilans, który powinien być zerowy. Jak wyjaśniał, chodzi o zrównoważenie emisji i pochłaniania CO2.

Reklama

– Na ochronę klimatu i tworzenie lepszych warunków życia trzeba spojrzeć w sposób całościowy.(…) Obniżanie emisji i zwiększanie pochłaniania prowadzi do balansu, który jest neutralny dla atmosfery. I to jest, jak uważamy, podstawowe dążenie w procesie ochrony klimatu. Z uwzględnieniem realnych, rzeczywistych możliwości, które mają poszczególne państwa – mówił Andrzej Duda.

Jego zdaniem, „nie możemy realizować polityki klimatycznej wbrew społeczeństwom i ze szkodą dla bieżących warunków życia”.

– Chcemy ocalić świat przed zagładą, która mogłaby nastąpić w wyniku zmian klimatycznych, ale musimy to robić w taki sposób, aby ci, co żyją na świecie dzisiaj, mieli jak najlepsze warunki życia – mówił. – Bo jeżeli nie, to ludzie powiedzą „my nie chcemy takiej polityki” – dodał.

Andrzej Duda zaznaczył, że Polska opowiada się za dążeniem do zerowej emisji z transportu, m.in. dzięki elektromobilności.

Podkreślał jednocześnie, że „nie ma dzisiaj strategii całkowitej rezygnacji z węgla w Polsce”. – Węgiel jest naszym strategicznym surowcem, jak podają eksperci mamy zapasy na 200 lat i trudno, abyśmy z surowca, dzięki któremu mamy suwerenność energetyczną, całkowicie zrezygnowali. Z punktu widzenia pewnej polityki, jaką realizuje nasze państwo, byłoby to dziwne – oświadczył Prezydent.

Całą relację przeczytasz tutaj: Udział Prezydenta RP w Szczycie Klimatycznym COP24 w Katowicach

Źródło: Prezydent.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE