Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sfinansuje wykonanie otworów geotermalnych w Polsce. Odwierty wykonane będą w 15 miejscowościach na terenie całego kraju. Kwota dofinansowania w ramach programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” to 229,2 mln zł.
Po co nam odwierty geotermalne?
„Celem projektu jest poszukiwanie i rozpoznanie wód termalnych oraz opracowanie dokumentacji hydrogeologicznych dla tych lokalizacji. Przedsięwzięcia te pozwolą zbadać i ocenić zasoby wód termalnych, które mogą stać się lokalnymi zasobami dla produkcji energii cieplnej, a nawet docelowo elektrycznej. Odwierty sfinansowane niemal w 100 proc. przez NFOŚiGW będą wykonane w 8 województwach.” – czytamy w komunikacie NFOŚiGW.
Umowy z samorządami
Uroczyste podpisanie umów na dotacje z 10 samorządami odbyło się 12 sierpnia br. w Otwocku. W wydarzeniu uczestniczyli: minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, wiceministrowie klimatu i środowiska Ireneusz Zyska i Piotr Dziadzio, prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski, wiceprezesi NFOŚiGW Dominik Bąk i Artur Michalski oraz przedstawiciele samorządów otrzymujących dofinansowanie.
Program „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”
O priorytetowym programie „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” mówił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka:
– W założeniach wskazanych w „Polityce energetycznej Polski do 2040 roku” kluczowa jest rola państwa, które z jednej strony legislacyjnie i finansowo wspiera zwiększenie odnawialnych źródeł energii (OZE) w miksie energetycznym, a z drugiej strony umiejętnie stymuluje konkretne inicjatywy. Jedną z nich, budowaną w szerokiej koalicji z samorządami, jest program „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”.
Podkreślając konieczność wykorzystania dużego potencjału geometralnego, jaki mamy w Polsce, minister dodał:
– Teraz czas na kolejne kroki, które pozwolą nam sięgać po czyste, ekologiczne, stabilne źródła energii drzemiące pod ziemią. Gratuluję wszystkim piętnastu samorządom umiejętności sięgania po ten potencjał i liczę na to, że zostanie on zamieniony w policzalne wartości pozyskiwanego ciepła i energii elektrycznej.
Czytaj też: „Klimatyczne Uzdrowiska” – ruszył program wsparcia od NFOŚiGW
15 inwestycji geotermalnych
Przeprowadzenie 15 inwestycji geotermalnych w różnych rejonach Polski będzie ważnym etapem na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. Będzie to także kolejny krok do poprawy jakości powietrza w kraju. Realizacja wszystkich 15 przedsięwzięć to ważny element wdrażania kluczowych programów prośrodowiskowych oraz efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych i prowadzenia badań w zakresie geologii.
„Naturalne ciepło i tania moc elektryczna”
– Długodystansowo produkowana energia musi być wydajna i niskoemisyjna, a jednocześnie możliwie najtańsza – stwierdził wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. – Powinniśmy do jej produkcji wykorzystywać czyste, dostępne źródła, a geotermia zdecydowanie do takich należy. To naturalne ciepło i tania moc elektryczna. Co ważne, to energia bardziej przewidywalna, stabilniejsza niż słońce czy wiatr i dostępna w trybie ciągłym. Musimy umiejętnie inwestować w jej potencjał w naszym kraju, a w kolejnym kroku skutecznie go wykorzystywać. Takiemu właśnie podejściu będą służyć projekty, które dzisiaj formalnie zyskują finansowanie – dodał wiceszef resortu.
W poszukiwaniu czystej energii
Jak podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio, efektem geotermalnych przedsięwzięć w 15 miejscowościach będzie stworzenie na bazie udostępnionych wód podziemnych warunków dla rozwoju bazy energetycznej, ciepłowniczej, terapeutycznej, sportowej i rekreacyjno-wypoczynkowej.
– Mamy solidne zasoby geotermalne w różnych obszarach Polski oraz partnerów w samorządach, którzy chcą z tych zasobów skorzystać, poszukując źródeł pozyskiwania zupełnie czystszej i tańszej energii. – podkreślił Dominik Bąk.
Rynek biogazu i biometanu
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło i zdjęcie: informacja prasowa