Wymieniłeś kopciucha na ekologiczne źródło ciepła lub zainstalowałeś w domu pompę ciepła? Możesz spodziewać się inspekcji. W mediach pojawiają się informacje o kontrolach pomp ciepła przeprowadzanych w domach beneficjentów programu „Czyste Powietrze”.

Reklama

W związku z pojawiającymi się informacjami na temat kontroli przeprowadzanych u osób, które korzystając z programu Czyste Powietrze wymieniły pompę ciepła, NFOŚiGW poinformował, że w tej chili nie prowadzi takich działań.

Lista ZUM – weryfikacja producentów

Jednocześnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przypomina, że pracuje nad zamknięciem listy zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM) m.in. w zakresie pomp ciepła. To ograniczy możliwość udzielania dofinansowania wyłącznie do urządzeń wpisanych w to zestawienie, czyli takich, które w rzeczywistości spełniają parametry techniczne opisane na karcie produktu i etykiecie energetycznej.

To w tym zakresie NFOŚiGW będzie prowadził dodatkowe kontrole, polegające na weryfikacji jakości pomp ciepła, ale ta weryfikacja dotyczyć będzie producentów tych urządzeń, a nie beneficjentów programu. Zmiana zasad funkcjonowania listy ZUM planowana jest na początku 2024 r. Po wprowadzeniu systemu weryfikacji pomp ciepła, ich zakup i montaż z dofinansowaniem programu „Czyste Powietrze”, będzie znacznie bezpieczniejszy, ponieważ beneficjenci będą wybierać tylko spośród urządzeń wpisanych na listę ZUM, których jakość będzie potwierdzona badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium.


Czytaj też: Czyste Powietrze – ostatnia szansa na pieniądze dla gmin


Kontrole kotłów gazowych, biomasowych i pomp ciepła

Fundusz przypomina jednak, że zarówno wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej jak i NFOŚiGW mogą dokonać kontroli przedsięwzięć samodzielnie lub przez podmioty zewnętrzne od momentu złożenia wniosku o dofinansowanie, w trakcie realizacji oraz w tzw. 5-letnim okresie trwałości, liczonym od daty zakończenia inwestycji. Warto podkreślić, że wówczas weryfikacji podlega całe przedsięwzięcie dofinansowane z programu, nie tylko wspomniane urządzenia, a kontrole w równym stopniu dotyczą inwestycji w kotły gazowe, kotły na pellet (biomasę drzewną), czy wspomniane pompy ciepła. Kontrole prowadzone w miejscu inwestycji, tj. w domach beneficjentów programu „Czyste Powietrze”, mają na celu weryfikację, czy inwestycja zrealizowana jest zgodnie z umową o dofinansowanie, w tym czy dofinansowane urządzenia są zainstalowane w budynku i czy spełniają wymogi programu. 

Kontrolowanie jakości urządzeń, które obecnie zapowiada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) są nakierowane na nieuczciwych importerów, dostawców i monterów pomp ciepła i to oni, oferując urządzenia niespełniające określonych warunków, powinni się obawiać ewentualnych kontroli, a nie beneficjenci programu „Czyste Powietrze”. 

Fabryka pelletu – nowy numer Magazynu Biomasa:

źródło: NFOŚiGW

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE