Już niedługo autostrady w Indiach może pokryć nawierzchnia bitumiczna wytwarzana z biomasy. Ta ekologiczna alternatywa dla asfaltu będzie produkowana w Azji na masową skalę.
W Indiach odpady z produkcji rolniczej zostaną zagospodarowane w celu utwardzania dróg. Dla kraju to nie tylko sposób na ekologiczne budownictwo, ale również alternatywa dla importu materiałów budowlanych z innych państw oraz metoda na podniesienie jakości powietrza.
Jedno rozwiązanie wielu problemów
Ogromnym problemem w Indiach jest fakt, że tamtejsi rolnicy wypalają ścierniska. W efekcie poziom zanieczyszczeń powietrza często przekracza normy WHO i to nawet 20-krotnie. Generuje to ogromne koszty środowiskowe, a także przekłada się na zwiększone wydatki na opiekę zdrowotną.
Z kolei budowa dróg byłaby niemożliwa bez importu masy bitumicznej. Indie każdego roku pozyskują z innych państw prawie połowę swojego zapotrzebowania na ten materiał budowlany.
Wykorzystanie biomasy w postaci resztek pożniwnych pozwoliłoby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Rząd mógłby spełnić swój cel zupełnej rezygnacji z importu bitumu w 10 lat oraz zmniejszyć uciążliwości wynikające z wypalania ściernisk.
– Sukces naszego pilotażowego projektu to nadzieja, że już od 2025 r. będziemy mogli rozpocząć produkcję biobitumu – powiedział urzędnik rządowy dla The Economic Times.
Mowa o eksperymencie, który ma zostać przeprowadzony na kilometrowym odcinku drogi przez Centralny Instytut Badań Drogowych (CRRI) we współpracy z Indyjskim Instytutem Nafty w Dehradun.
Czytaj dalej: Biowęgiel ma przyszłość w Europie? Raport EBI
Zrównoważona nawierzchnia bitumiczna
Produkcją asfaltu wymaga wykorzystania ropy naftowej. Biobitum jest odpowiedzią na chęć obniżenia zapotrzebowania na paliwa kopalne. Do jego wytwarzania używa się olejów roślinnych oraz syntetycznych polimerów. Kluczową rolę pełni lignina znajdująca się w ścianach komórkowych roślin, ponieważ to ona stanowi spoiwo.
Sam proces wytwarzania biobitumu opiera się na podgrzaniu mieszanki odpadów do 500°C w warunkach beztlenowych. Mówiąc krótko: proprowadzona zostaje piroliza. Ten sam proces wykorzystuje się chociażby przy produkcji biowęgla.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie: Freepik/wirestock
Źródło: The Economic Times, TEC Container Solutions, Bioenergy Times
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE