5 września do gospodarstwa Agromarina przybyli hodowcy bydła mlecznego z całego kraju. Obchodzono tu Narodowy Dzień Mlecznej Farmy. Wybitni eksperci z branży przedstawili obecną sytuację na rynku mleka. Poruszono wiele ważnych zagadnień, które spędzają sen z powiek hodowcom.

Reklama

W „Agromarinie”, jednej z największych farm w woj. lubelskim, odbyła się I edycja jednego z najbardziej praktycznych wydarzeń w branży mleczarskiej – Narodowego Dnia Mlecznej Fermy. Tegoroczna edycja poświęcona była przede wszystkim żywieniu bydła kiszonką z kukurydzy. Wydarzenie miało wyjątkowy charakter: łączyło elementy szkolenia, wystawy, targów i dni otwartych.

Głównym organizatorem była spółka InConventus Group. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Polskiej Rady Rolniczej, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Krajowej Rady Izb Rolniczych, Lubelskiej Izby Rolniczej i Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 400 hodowców: przeważali właściciele oraz Prezesi gospodarstw z całej Polski. Uczestnicy mogli zapoznać się z ofertą ponad 40 firm wiodących prym w branży rolniczej.

Impreza rozpoczęła się rejestracją uczestników, rozdaniem materiałów konferencyjnych i prezentów od partnerów wydarzenia oraz zaproszeniem na poczęstunek śniadaniowy. Wydarzenie zostało uroczyście otwarte przez Prezes Lubelskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka, współwłaściciel gospodarstwa AGROMARINA: Rafała Stachurę, oraz Prezesa InConventus Group Maksyma Kryvonisa. Słowem wstępu obdarował zebranych również JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie p. Zygmunt Litwińczuk oraz przedstawiciele generalnych partnerów spotkania.

Uczestnicy udali się do namiotu konferencyjnego, gdzie odbywała się część teoretyczna. Głos zabrali specjaliści przekazując ważne informacje o przemyśle zwierząt gospodarskich.
Prelekcje specjalistów – część teoretyczna wydarzenia –– miały charakter funkcjonalnych, wartościowych porad, które pozwolą rozwiązać wiele problemów sektora bydła mlecznego.

Tematy wystąpień:

  • ADOB partnerem dla producentów mleka, Michał Kochański – ADOB
  • Żywienie bydła mlecznego czyli struktura fizyczna przede wszystkim, Dr Zbigniew Lach – OHZ Osięciny
  • Life Start – Wydajność szyta na miarę odchowu, Dr Beata Skiba, mgr inż. Józef Cogiel – Trouw Nutrition
  • Automatyzacja żywienia – żywienie w programie zarządzania stadem DeLaval DelPro, Dr Renata Kubiak-Włodarczyk – DeLaval Polska

Sposoby ograniczania antybiotykoterapii u bydła mlecznego, Lek. wet. Urszula Glinka  – Zoetis.

Odbyła się także konferencja dla mediów dotycząca aktualnej sytuacji i problemów na polskim i europejskim rynku mleka. W konferencji prowadzonej przez p. Andrzeja Baryłę wziął udział p. Martjin Homan, radca rolny z Ambasady Królestwa Niderlandów, p. Tadeusz Badach, prezes OSM Krasnystaw oraz dr Rafał Stachura, prezes Lubelskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka i współwłaściciel Agromariny.

W tym czasie uczestnicy Narodowego Dnia Mlecznej Fermy mogli zwiedzić gospodarstwo oraz zapoznać się z technologiami i rozwiązaniami tam obecnymi. Zobaczyli m. in. nowoczesną dojarnię karuzelową firmy DeLaval oraz budynki inwentarskie. Praktyczne pokazy zostały zwieńczone prezentacją wozów paszowych oraz prelekcją dr Zbigniewa Lacha z OHZ Osięciny, który rozmawiał z uczestnikami o tym jak ważne jest uzyskiwanie prawidłowej struktury paszy

Na koniec przedstawiciele gospodarstw rolnych otrzymali certyfikaty poświadczające udział w szkoleniu.

Druga edycja Narodowego Dnia Mlecznej Fermy już w przyszłym roku!
Podczas pożegnania uczestników firma InConventus Group zaprosiła na drugą edycję Narodowego Dnia Mlecznej Fermy w przyszłym sezonie, która ma odbyć się w maju 2018 r. w woj. wielkopolskim na gospodarstwie Mróz.

Wydarzenie-szkolenie  Narodowy Dzień Mlecznej Fermy okazało się świetną okazją do poruszenia wielu aktualnych problemów w branży, głównie dlatego, że w prelekcjach oraz demonstracjach znalazło się tak wiele praktycznych porad dla hodowców bydła mlecznego.

 

Źródło, zdjęcie: InConventus Group

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE