Niemiecka firma Goldbeck Solar we współpracy z polską spółką Respect Energy wybudują największą w Polsce, a zarazem w tej części Europy farmę fotowoltaiczną. Farma zlokalizowana będzie na Pomorzu i dostarczy energię elektryczną do 153 tys. gospodarstw domowych. Inwestycję współfinansuje PKO Bank Polski.

Reklama

PKO Bank Polski współfinansuje budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce i w tej części Europy. Farma Zwartowo ma powierzchnię 300 ha i jest zlokalizowana na Pomorzu, w powiecie wejherowskim. Farma zostanie wybudowana przez niemiecką firmę Goldbeck Solar we współpracy z polską spółką Respect Energy. Kwota finansowania kolejnej fazy inwestycji wynosi 635 mln zł.

Pierwsza faza projektu startuje już w czerwcu

Ogromna farma będzie zlokalizowana na Pomorzu, w miejscowości Zwartowo na terenie gminy Choczewo w powiecie wejherowskim. Budowa postępuje zgodnie z planem, a pierwsza faza projektu zostanie uruchomiona już w czerwcu 2022 r.

Farma o mocy 204 MW w pierwszej fazie inwestycji, a docelowo 286 MW, wytworzy w ciągu roku ok. 270 GWh zielonej energii. Inwestorem jest niemiecka firma Goldbeck Solar we współpracy z polską spółka Respect Energy.

– Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w finansowaniu największych projektów z obszaru odnawialnych źródeł energii, wspierając Goldbeck Solar w strategicznym partnerstwie ze spółką Respect Energy w realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia. Farma Zwartowo doskonale wpisuje się w naszą politykę wspierania dekarbonizacji kraju. Na naszych oczach polska energetyka przechodzi dynamiczną transformację w stronę zeroemisyjności – mówi Ilona Wołyniec, Dyrektor Pionu Relacji z Klientami Strategicznymi i Finansowania Projektów w PKO Banku Polskim.


Czytaj też: W lipcu ruszy największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie


PKO BP dla środowiska

Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego wspiera transformację energetyczną Polski i ogranicza negatywny wpływ swojej działalności operacyjnej na środowisko. Bank w 2020 roku rozpoczął uwzględnianie ryzyk ESG w procesie kredytowym dla klientów korporacyjnych oraz zaktualizował politykę kredytową dla sektorów wysokoemisyjnych. Wdrożył także Politykę Odnawialnych Źródeł Energii, w ramach której zawiera nowe transakcje finansujące OZE. Bank zobowiązał się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych banku do 40 tys. ton w 2025 r., czyli o 60 proc. w stosunku do 2019.
W 2021 r. PKO Bank Polski zwiększył wartość zielonego finansowania o 83 proc. r/r, a jego udział w sumie bilansowej banku był 3,5-krotnie wyższy niż udział finansowania wysokoemisyjnego.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło, zdjęcie: PKO BP

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE