Największa inwestycja energetyczna w Polsce po 1989 roku właśnie została ukończona. Mowa o dwóch ultranowoczesnych blokach energetycznych nr 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW. Dzięki inwestycji wartej blisko 11,6 mld zł Elektrownia Opole jest obecnie w czołówce najnowocześniejszych elektrowni na świecie. I zaspokaja 8 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Wyprodukowana z nich energia jest w stanie zasilić aż 4 miliony gospodarstw domowych.
Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, sprawność w produkcji energii elektrycznej w nowych blokach jest na poziomie ok. 46 proc. To przełoży się na znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko. Nowe bloki są niskoemisyjne i z zapasem spełniają rygorystyczne normy środowiskowe Unii Europejskiej. Na każdą kilowatogodzinę wyprodukowanej energii elektrycznej w opolskich blokach zostanie wyemitowane od dwóch do czterech razy mniej tlenków siarki i azotu. A jednostkowa emisja dwutlenku węgla jest mniejsza o ok. 25 proc.
Nowe bloki w Elektrowni Opole w znaczący sposób wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne Polski.
– Jesteśmy świadkami historycznego momentu. Nie tylko w skali Grupy PGE czy nawet polskiego sektora energetycznego, ale całej polskiej gospodarki. Tylko te dwa bloki są w stanie zasilić energią elektryczną aż 4 mln gospodarstw domowych – mówi Henryk Baranowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Największa inwestycja energetyczna
Rozbudowa Elektrowni Opole nie tylko wzmocniła pozycję Grupy PGE jako lidera branży energetycznej w Polsce. Przysłużyła się także polskiej gospodarce. Aż 70 proc. wartości wszystkich zamówień na budowie trafiło do polskich firm. Inwestycja to również tysiące miejsc pracy.
Opolska megainwestycja realizowana była w formule EPC. Obejmowała projektowanie, dostawę i budowę bloków energetycznych „pod klucz”. Każdy blok pracować będzie w układzie monobloku (jeden kocioł z jednym turbozespołem). Dzięki kompaktowej i modularnej konstrukcji nowe bloki zajmują relatywnie niewielką przestrzeń około 45 ha. Przy jednostkach wytwórczych powstały dwie chłodnie kominowe o wysokości 185,1 m każda.
Budowa pełna wielkich wyzwań
Budowa bloków energetycznych w Elektrowni Opole była ogromnym wyzwaniem technicznym, projektowym, logistycznym i koordynacyjnym. Skalę przedsięwzięcia obrazuje liczba przepisów i standardów stosowanych w trakcie budowy. Mowa tu o 2,4 tys. obowiązujących normach prawnych, w oparciu o które wykonawca realizował prace. Imponująca jest również ilość wykorzystanych do budowy konstrukcji stalowych i betonu. Można ją porównać do konstrukcji nowojorskiego Empire State Building (65 tys. ton). A betonu wystarczyłoby do postawienia drugiego Pentagonu (250 tys. ton).
W całym cyklu budowy zaangażowanych było aż 54 tys. osób.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!