Elektrownia fotowoltaiczna w węgierskim Mezőcsát została oficjalnie oddana do eksploatacji. To największy zakład w Europie Wschodniej. Przedsiębiorstwo przetwórstwa ropy naftowej i gazu ziemnego MOL Group, które współpracowało przy budowie obiektu, zorganizowało uroczystość otwarcia.

Niezależność energetyczna Węgier

Obiekt w Mezőcsát odpowiada za 8% całkowitej energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie słoneczne w kraju. Zakład zajmuje obszar 440 ha, na którym znajduje się 466 tys. paneli słonecznych, 80 stacji transformatorowych średniego napięcia i sieć 1 tys. kilometrów kabli. Farma zaspokoi przez pół roku potrzeby energetyczne pobliskiego miasta Debreczyn, liczącego 200 tys. mieszkańców.

Reklama

– Musimy wzmocnić niezależność energetyczną Węgier. Obecnie nasz kraj importuje 76% zużywanej w kraju energii, a do głównych celów należy ograniczenie zależności od gazu ziemnego i zwiększenie udziału alternatywnych źródeł. Otwarcie zakładu w Mezőcsát, największej elektrowni słonecznej w kraju, jest krokiem w kierunku osiągnięcia tych celów. Zakład jest w stanie wyprodukować 372 GWh rocznie i znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla – powiedział Csaba Lantos, minister energii.


Czytaj również: Polacy inwestują w ekologiczne rozwiązania. Program Mój Prąd bije rekordy popularności


Elektrownia fotowoltaiczna w Mezőcsát

Spółka Risen Energy dostarczyła dla elektrowni w Mezőcsát wysokowydajne moduły fotowoltaiczne. Komponenty te zapewniają duży uzysk energii i znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Wykorzystanie zaawansowanych technologii, takich jak cięcie bez uszkodzeń, technologia MBB (Multi-Busbar) i konstrukcja niskonapięciowa dają gwarancję bardzo wysokiej wydajności. Oprócz tego znacznie ulepszono również działanie mechaniczne, bezpieczeństwo i stabilność modułów, co pozwala spełniać wymagania klientów w zakresie ochrony środowiska.

Podczas uroczystości otwarcia zakładu MOL Group wyraziła duże uznanie dla silnej pozycji Risen Energy, jej technicznych osiągnięć i jakości obsługi. Strony wyraziły zamiar pogłębienia współpracy w celu wzmocnienia partnerstwa i realizacji dalszych modelowych inwestycji fotowoltaicznych.

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: PAP mediaroom, Eurobuildcee

Zdjęcie: Pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE