Nowa edycja programu Mój Prąd działa od ponad miesiąca. Od tego czasu złożono już prawie 14 tysięcy wniosków o dofinansowanie. Dużym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła. O środki na nie stara się już przeszło 113o osób. Na co jeszcze można dostać dotację?

Pompy ciepła w programie Mój Prąd

W 2022 roku poziom sprzedaży pomp ciepła wzrósł o 120% w stosunku do poprzedniego roku. Dlatego też popularność pomp ciepła w programie Mój Prąd nie dziwi. Na pierwszym miejscu wśród złożonych wniosków są niezmiennie instalacje PV (13550 szt.). Ale na drugiej pozycji znalazły się właśnie pompy ciepła.

Reklama

Warto zwrócić uwagę, że osoby, które posiadając już panele PV, skorzystały z dotacji, rozliczają się według net-billing i chcą rozwinąć instalacje np. o pompę ciepła lub magazyn energii, również mogą liczyć na wsparcie.

Dla osób, które chcą obniżyć swoje rachunki program Mój Prąd daje możliwość sfinansowania pompy ciepła, nawet jeśli w domu znajduje się inne źródło ogrzewania np. gaz, co daje możliwość wyboru tańszego rozwiązania.


Nawet 58 tys. zł bezzwrotnej dotacji w nowej edycji programu Mój Prąd!


Progi dochodowe

W tej chwili nie trzeba spełniać praktycznie żadnych wymogów, co do dochodu. Pozostaje oczywiście zasada: im wyższa klasa energetyczna urządzenia, tym wyższa dotacja. Co istotne, poziomy dofinansowań w tej edycji są najwyższe w historii programu.

Nabór wniosków potrwa do 22 grudnia br. bądź do wyczerpania budżetu programu.

Polacy inwestują w ekologiczne rozwiązania

„Duże zainteresowanie dotacjami na zakup różnych urządzeń związanych z energią odnawialną cieszy. Świadczyć to może o tym, że Polacy chcą inwestować w ekologiczne rozwiązania. Korzyści wynikające z ich zastosowania są liczne. Przede wszystkim, pozwalają na znaczne obniżenie emisji zanieczyszczeń powietrza w porównaniu z tradycyjnymi źródłami ciepła, takimi jak węgiel czy gaz. Ponadto znacząco mogą przyspieszyć transformację energetyczną naszego kraju – wskazuje Tomasz Walczak, CTO Euros Energy. W obliczu kryzysu energetycznego i rosnących problemów z infrastrukturą sieciową, samowystarczalne, a tym bardziej ekologiczne, gospodarstwa domowe są bardzo potrzebne” – dodaje.

Mój Prąd 5.0

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) kluczowym wyzwaniem dla Polski jest przyspieszenie transformacji w kierunku czystej energii, co pomoże rozwiązać problem emisji wynikających z dominującej roli węgla w sektorze energetycznym.

Program Mój Prąd 5.0 rozszerza swoje wsparcie, aby promować efektywną i bezpieczną energetykę. Oprócz instalacji fotowoltaicznych, obejmuje również dotacje na magazyny energii, ciepła, systemy zarządzania energią (HEMS/EMS) oraz kolektory słoneczne. W ten sposób program przyczynia się do powstawania jak największej liczby samowystarczalnych gospodarstw domowych.

Rynek pelletu – nowy numer Magazynu Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Euros Energy

zdjęcie; solar power

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE