#Zostańwdomu wpłynęło na wydłużenie sezonu grzewczego – twierdzą eksperci TAURON. Przyczyna? Pandemia koronawirusa i fakt, że wiele osób faktycznie pracowało głównie w domach.


REKLAMA

Reklama

W kalendarzach mamy już czerwiec, a połowa spółdzielni nadal korzysta z ogrzewania sieciowego od TAURON Ciepło. To efekt niskich temperatur i pandemii koronawirusa.

Elektrociepłownie TAURONA od września 2019 do maja 2020 roku dostarczyły ponad 10 mln GJ ciepła dla 800 tysięcy mieszkańców województw śląskiego i małopolskiego. Utrzymujące się  niskie temperatury powietrza wciąż nie pozwalają na rezygnację z ogrzewania mieszkań.  Ponadto pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele osób spędza więcej czasu w domach. Z tych względów okres grzewczy trwa tym razem wyjątkowo długo.

– Do terminu zakończenia sezonu grzewczego podchodzimy elastycznie, dostosowując się do potrzeb naszych klientów. Obecnie nie stosujemy z góry określonego terminu zakończenia okresu grzewczego- wyjaśnia Małgorzata Kuś, rzecznik prasowy TAURON Ciepło. – Dostawy ciepła uruchomiane i wstrzymywane są w dowolnym terminie, na wniosek klienta – spółdzielni lub zarządcy. W tak zwanym okresie przejściowym, wiosną i jesienią, dostawy ciepła reguluje automatyka pogodowa, umożliwiająca włączenie i wyłączenie dostarczania ciepła do budynku – w zależności od temperatury zewnętrznej – precyzuje rzecznik TAURON Ciepło.

Pod koniec maja  50 proc. mieszkańców zdecydowało się wyłączyć kaloryfery. Od września magistralami o długości ponad 1000 km dostarczono 10 mln GJ. Zanim ciepła woda trafi do kaloryferów musi  przepłynąć przez ponad 4 tys. węzłów cieplnych.

TAURON Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w konurbacji śląsko-zagłębiowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce.

W skład spółki wchodzą:

  • Zakład Wytwarzania Katowice,
  • Zakład Wytwarzania Tychy
  • Zakład Wytwarzania Bielsko-Biała
  • oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych.

Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych, wchodzących w skład TAURON Ciepło  – pochodząca w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych – wynosi 1170 MW. Całkowita wartość mocy zamówionej wynosi 2000 MW. Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie TAURON Ciepło wynosi około 1000 km. TAURON Ciepło obsługuje łącznie około 3300 klientów – spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych itp.

W Grupie TAURON ciepło produkują nie tylko elektrociepłownie, ale też elektrownie. Elektrownia Stalowa Wola jest głównym dostawcą ciepła dla Stalowej Woli i Niska, Elektrownia Jaworzno III produkuje je dla mieszkańców Jaworzna, a zakład w Łagiszy ogrzewa konurbację śląsko-zagłębiowską.

Sezon 2019/2020  przyniósł zakończenie istotnej inwestycji. Uciepłowniony został blok energetyczny 460 MW w Elektrowni Łagisza. Umożliwiło to zasilenie m.in. Będzina, Dąbrowy Górniczej oraz osiedli Środula i Zagórze w Sosnowcu.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Tauron
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE