Raport Oxfam pokazał skalę tego, jak ogromna jest dysproporcja pomiędzy emitentami. Okazuje się, że 1% ludzkości generuje więcej dwutlenku węgla niż 2/3 ludzkości. Są to najbogatsi ludzie świata, a ich działania nie pozostają bez wpływu na zmiany klimatyczne.

Reklama

Ile CO2 emitują najbogatsi ludzie na świecie?

Okazuje się, że w 2019 r. 16% ogólnej emisji dwutlenku węgla było wynikiem działań 1 procenta światowej populacji, czyli 77 mln osób. To ilość gazów cieplarnianych wyższa niż produkowana jest przez 2/3 ludzi na planecie, czyli 5 mld osób.

Szacuje się, że w latach 2020-2030 emisje CO2 generowane przez najbogatszych mogą doprowadzić do śmierci nawet 1,3 mln osób. Przyczyną zwiększonej liczby zgonów mają stać się skrajne warunki pogodowe, przede wszystkim upały. Ponadto dostrzeżono, że w krajach o bardziej wyraźnych nierównościach społecznych liczba śmiertelnych ofiar powodzi jest siedmiokrotnie wyższa niż w państwach, gdzie rozwarstwienie nie osiągnęło tak znacznych rozmiarów.

– Superbogaci plądrują i zanieczyszczają planetę powodując zniszczenia, przez co ludzkość dusi się z powodu ekstremalnych upałów, powodzi i suszy – powiedział Amitabh Behar, tymczasowy dyrektor wykonawczy Oxfam International. – Przez lata walczyliśmy o zakończenie ery paliw kopalnych, aby ocalić miliony istnień ludzkich i naszą planetę. Teraz widzimy wyraźniej niż kiedykolwiek, że będzie to niemożliwe, jeżeli nie zakończymy także ery skrajnego bogactwa – dodał.


Czytaj też: Ogrzejmy razem Bure Misie! Wspólnota potrzebuje pelletu na zimę!


Postulaty Oxfam

Źródłem informacji przytoczonych w raporcie „Climate Equality: A Planet for the 99%” były badania Sztokholmskiego Instytutu Środowiska. Oxfam powołuje się na statystyki dotyczące emisji gazów cieplarnianych w różnych grupach dochodowych za 2019 r.

Najbogatsi ludzie świata generują dwutlenek węgla nie tylko poprzez konsumpcyjny styl życia, ale również w efekcie swoich inwestycji, które niejednokrotnie są związane z bardzo emisyjnymi branżami i paliwami kopalnymi.

Oxfam nawołuje do dodatkowego opodatkowania tego 1% ludzkości. W efekcie miałby powstać fundusz o wartości kilku bilionów dolarów, który można by przeznaczyć na ograniczenie nierówności ekonomicznych i transformację energetyczną.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: studiogstock/Freepik

Źródło: Oxfam

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE