Budowa rafinerii metali ziem rzadkich na terenie puławskich Azotów potrwa 18 miesięcy w latach 2027-2028 – poinformowały we wtorek Grupa Azoty i spółka Mkango. Komisja Europejska uznała projekt za strategiczny w obszarze surowcowym.

Reklama

Firma Mkango będzie realizować rafinerię na terenie puławskich zakładów Grupy Azoty.

Nowy kierunek polskiego przemysłu

Metale ziem rzadkich to nieodłączny element zrównoważonych technologii. Są niezbędne przy budowie paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych, ponadto stanowią ważny surowiec dla rozwoju elektromobilności oraz innych ekologicznych technologii. Jeśli w Polsce powstanie ich rafineria, to w całej Europie wzmocni się bezpieczeństwo dostaw kluczowych komponentów.

Zakład w Puławach będzie przetwarzał surowiec pochodzący głównie z projektowanej kopalni w Malawi. Rafineria wyprodukuje m.in. tlenki neodymu, prazeodymy, lantan oraz cer.


Czytaj też: Fińska destylarnia będzie zasilana biomasą


Przychylność Komisji Europejskiej dla polskiej rafinerii

Rafineria metali ziem rzadkich została uwzględniona przez Komisję Europejską w wykazie 47 projektów strategicznych, które mają na celu zwiększenie strategicznych zdolności w obszarze surowcowym.

– Status strategiczny projektu budowy rafinerii metali ziem rzadkich potwierdza znaczenie tego projektu dla zapewnienia dostaw tych metali w całej Unii Europejskiej. Głęboko wierzymy, że uzyskanie tego statusu zapewni naszemu projektowi skoordynowane wsparcie ze strony Komisji, państw członkowskich i instytucji finansowych, w tym dostęp do rynku odbiorców – powiedział członek zarządu Mkango Polska, przedstawiciel w Polsce Mkango Resources, Jarosław Pączek.

Wymienione w wykazie projekty będą mogły skorzystać ze ze skoordynowanego wsparcia ze strony komisji, państw członkowskich i instytucji finansowych, w szczególności w zakresie dostępu do finansowania i wsparcia w nawiązaniu kontaktu z odpowiednimi odbiorcami. Ponadto zostanie im zapewnione uproszczenie przepisów dotyczących pozwoleń, co pomoże zapewnić projektodawcom przewidywalność przy jednoczesnym zachowaniu norm z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego.

– To jasny sygnał ze strony Komisji Europejskiej, że projekty w obszarze pierwiastków ziem rzadkich będą odgrywać istotną rolę dla bezpieczeństwa surowcowego Unii Europejskiej. Jako Grupa Azoty chcemy mieć swój udział w tym procesie, stąd nasza współpraca z Mkango – powiedział cytowany w komunikacie Hubert Kamola, prezes Grupy Azoty Puławy.


Czaj też: Więcej OZE w Grupie Enea – koncern kupił sześć farm wiatrowych 


Mkango i Grupa Azoty

Umowa dzierżawy gruntów na budowę strategicznej instalacji separacji pierwiastków ziem rzadkich została zawarta pomiędzy Grupą Azoty Puławy i Mkango Polska (spółką zależną Mkango Resources) w połowie lutego br. Przeznaczono na ten cel 8 ha, co zapewni przestrzeń do budowy infrastruktury, dostęp do odczynników, mediów oraz zagwarantuje duży obszar umożliwiający przyszły rozwój. Wskazane grunty są częścią Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Obecnie Mkango przeprowadza studium wykonalności projektu.

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: PAP

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE