Dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (ponad 795 tys. zł) pozwoli firmie Innovation AG Albert Gryszczuk na budowę demonstratora innowacyjnego samobieżnego urządzenia do czyszczenia paneli PV na farmach fotowoltaicznych. W całości zadanie będzie kosztowało ok. 1,3 mln zł.
W wyniku dofinansowanych prac badawczo-rozwojowych powstanie prototyp urządzenia do czyszczenia zestawów fotowoltaicznych. Urządzenie będzie składać się z dwóch modułów: elektrycznego, terenowego samochodu wyposażonego w zbiorniki wody (a także przemysłowe generatory pary, układy rurociągów i zaworów) oraz robota myjącego (wyposażonego w system napędu i sensorów, układ śledzenia paneli, układ gąsienic, kolektory z dyszami parowymi i odsysającymi oraz elektroniczny układ sterowania i prowadzenia).
Sprawdź również: Panele fotowoltaiczne zimą. Jak odpowiednio o nie dbać?
Biorąc pod uwagę bardzo dynamiczny rozwój rynku PV w Polsce i powstawanie coraz większych farm fotowoltaicznych, wdrożenie urządzenia oraz uruchomienie jego produkcji masowej może przynieść wiele korzyści. Na podstawie badań stwierdzono, że sprawność produkcji energii elektrycznej z paneli bez ich konserwacji i mycia, spada w ciągu roku o 10 proc. Oznacza to nie tylko straty energii, ale także i finansowe.
Myjka do paneli fotowoltaicznych
Zakłada się, że przy użyciu technologii myjącej (np. dwukrotnie w ciągu roku), spadek wydajności będzie wynosił maksymalnie 5 proc. Prototyp będzie pierwszym urządzeniem w Polsce, którego wydajność będzie przekraczała 1000 m2/h.
Technologia mycia będzie polegać na użyciu silnego wąskiego strumienia pary wodnej (z szybkim odsysaniem skroplin i zanieczyszczeń z recyrkulacją oczyszczanej wody). Nie przewiduje się użycia detergentów. Robot myjący będzie automatycznie dostosowywał się do gabarytów paneli i płynnie się na nich poruszał dzięki gąsienicowemu/rolkowemu systemowi przemieszczania się. Zautomatyzowany system naprowadzania pozwoli na zwolnienie operatora z prowadzenia robota.
Umowa dofinansowania niniejszego przedsięwzięcia została zawarta 12 lutego. Podpisali ją wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski oraz właściciel Innovation AG Albert Gryszczuk. Dotacja pochodzi z programu NFOŚiGW „Sokół – wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych”.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Źródło: NFOŚiGW
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE