Jednorazowe wsparcie dla użytkowników kotłów na pellet drzewny zostało przyjęte przez sejm 2 września. Od 20 września można już składać wnioski o dofinansowanie do pelletu i innych źródeł ciepła. Co zrobić, żeby dostać pieniądze?

Reklama

Dodatek dla pelletu 2022

Przyjęta ustawa zakłada jednorazowy dodatek do pelletu, jak również do innych paliw. Tak więc gospodarstwa domowe, których główne źródło ciepła zasilane jest pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym, skroplonym gazem LPG lub olejem opałowym, otrzymają wsparcie finansowe.

Jednorazowy dodatek dla gospodarstw domowych wyniesie:

  • 3000 zł – w przypadku, gdy główne źródło ciepła to kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym albo inny rodzajem biomasy,
  • 1000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym,
  • 500 zł – w przypadku gdy główne źródło ciepła to kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,
  • 2000 zł – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Biomasa sposobem na kryzys energetyczny? Odpowiedzi poszukamy podczas

IV Konferencji Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie. Sprawdź program!


Warunki otrzymania wsparcia

Zagwarantowane przez rząd wsparcie przyznawane jest gospodarstwom domowym, z tym jednak zastrzeżeniem, że dla jednego adresu zamieszkania przypisany jest jeden dodatek. Dwie rodziny mieszkające pod tym samym adresem mogą ubiegać się zatem tylko o jedno dofinansowanie. Warunkiem koniecznym dla jego otrzymania jest zgłoszenie źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dofinansowanie do pelletu – jak złożyć wniosek?

Wniosek o dopłatę do pelletu i innych paliw, które uwzględnia ustawa można składać od wtorku 20 września do 30 listopada.

Wypełniony drukowany i literami formularz należy złożyć osobiście – w urzędzie gminy lub miasta, lub online przez e-PUAP. Wniosek zostanie weryfikowany pod względem zgodności z wpisem do CEEB.

Wzór wniosku dostępny jest  TUTAJ.

Na wypłatę środków urząd ma maksymalnie 30 dni. Wypłaty dodatków mają rozpocząć się od października 2022.

 

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE