„Chcemy ułatwić inwestycje samorządom” – mówił pytany o działania resortu w zakresie transformacji energetycznej gmin minister energii Miłosz Motyka, który zapewnił również, że udział biomasy w systemie ciepłowniczym wzrośnie.
Podczas tegorocznej edycji europejskiego forum samorządowego Local Trends szef resortu energii Miłosz Motyka w rozmowie z magazynem Zielona Gmina podkreślał, że dekarbonizacja dla gmin i przedsiębiorstw ciepłowniczych oznacza szereg wyzwań. Jednak rząd planuje przygotowanie wsparcia.
– Chcemy usprawnić procedury, chcemy po prostu ułatwić inwestycje samorządom – tłumaczył minister Motyka. – Stąd idziemy kilkoma ścieżkami, podnosimy poziom wydatków na inwestycje właśnie w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Będzie to 20 miliardów złotych na najbliższe dwa lata.
W opracowywaniu m.in. programu wsparcia rząd liczy na dyskusję z samorządami.
– Usłyszymy dobre sugestie, ale jeżeli pojawią się nowe propozycje, to chętnie będziemy je wdrażać, bo dzisiaj widzimy, że pieniądze wielkie, jakie są potrzebne na transformację tego sektora się oczywiście zwrócą.
Jak sfinansować transformację ciepłownictwa w Polsce? [WIDEO]
Więcej OZE, więcej biomasy
Do 2030 roku przedsiębiorstwa ciepłownicze muszą osiągnąć status efektywnych energetycznie, czyli z określonym udziałem OZE w swoim miksie energetycznym. Szef resortu energii zapewnił, że ministerstwo robi wszystko, by z tego terminu dotrzymać.
– Jeżeli chodzi o działania legislacyjne, to chcemy wykorzystać kotły elektrodowe, by były one kwalifikowane jako ciepło pozyskiwane z odnawialnych źródeł energii. Chcemy poprawić wykorzystywanie nadwyżek z krajowego systemu elektroenergetycznego. Te nadwyżki są właśnie z odnawialnych źródeł energii na potrzeby sektora ciepłowniczego – zapewnił minister Motyka.
Szef resortu zwróci uwagę, że ze względu na specyfikę sektora ciepłowniczego wpłynęło do ministerstwa sporo wniosków ze strony samorządowej na temat większego uwzględnienia roli biomasy w transformacji ciepłownictwa.
– I ją też widzimy – zapewnił minister. – I to na pewno, jeżeli chodzi o Krajowy Plan w dziedzinie energii i klimatu, będzie tu korekta. Tej biomasy w tym systemie ciepłowniczym będzie więcej.
Minister Motyka dostrzega też znaczącą rolę biogazu i biometanu w procesie w dekarbonizacji, szczególnie sektora rolnictwa.







![Motyka: „Biomasy w systemie ciepłowniczym będzie więcej” [WIDEO] Miłosz Motyka](https://magazynbiomasa.pl/wp-content/uploads/2025/11/Milosz-Motyka-218x150.jpeg)


























