Przedsiębiorstwo Mitsubishi Gas Chemical Company wybudowało pierwszy w Japonii zakład produkujący metanol. Teraz – dzięki nowemu partnerowi – idzie o krok dalej i zamierza wykorzystać biomasę drzewną oraz odpady.
Pierwszy zakład powstał w mieście Niigata, a jego źródłem biometanu do katalizy metanolu jest tamtejsza oczyszczalnia ścieków. Nowa inwestycja zostanie wybudowana w prefekturze Chiba w Japonii.
Paliwo ze ścieków dla przemysłu
W 2024 r. w Niigata wystartowała instalacja wykorzystująca biometan do katalizowania biometanolu. Przedsięwzięcie rozpoczęło się jeszcze w 2023 r., kiedy MGC zawarło umowę z prefekturą Niigata. Jej przedmiotem był zakup biogazu powstałego w wyniku fermentacji osadów ściekowych pochodzących z lokalnej oczyszczalni Niigogawa. Na terenie obiektu zamontowano urządzenie, które przesyła gaz pomiędzy oczyszczalnią i zakładem wytwarzającym biometanol.
Czytaj też: Powstała mapa niewykorzystanego potencjału biogazu w USA
Paliwo wytwarzane przez MGC uzyskało certyfikat ISCC PLUS (International Sustainability and Carbon Certification), co potwierdza zrównoważone zarządzanie i pochodzenie surowców w całym globalnym łańcuchu dostaw. Ten sam certyfikat otrzymał także gaz z oczyszczalni ścieków.
Biometanol z biomasy drzewnej i odpadowej
W tym roku MGC nawiązał współpracę z TRE HOLDINGS. Giganci technologiczni wspólnie ustalą, czy jest możliwe, aby wykorzystać krajowe zasoby biomasy drzewnej i odpadowej do dalszego eksplorowania potencjału metanolu w Japonii.
Czytaj też: KE uruchamia Platformę energii i surowców
Pierwszym etapem będzie opracowanie studium wykonalności w zakładzie zbudowanym w prefekturze Chiba.
TRE HOLDINGS w ramach współpracy oferuje swoje know-how w dziedzinie recyklingu odpadów i OZE. Firma będzie pozyskiwać i wstępnie przetwarzać produkty, które posłużą MGC do produkcji biometanolu.
Docelowo paliwo będzie mogło być wykorzystywane jako zielone rozwiązanie dla transportu ciężkiego.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Zdjęcie: MGC
Źródło: MGC, Biomass Magazine