Ełk, Lębork i Koszalin. To trzy z kilkunastu inwestycji związanych z wykorzystaniem biomasy, które zostały dofinasowane w ramach konkursu rozstrzygniętego przez NFOŚiGW. Jego wielkim wygranym jest Orlen Południe, do którego trafi 45 mln zł. Instalacji na biomasę z roku na rok przybywa.


REKLAMA

Reklama

Miliony na biomasę

Aktualna sytuacja na rynku biomasy nie napawa optymizmem jej producentów i dystrybutorów. Wydaje się jednak, że jesteśmy świadkami dokonywania się na nim „naturalnej selekcji”. Na rynku pozostaną najsilniejsi i najbardziej przedsiębiorczy.

– Raz płaczą producenci, bo energetyka nie chce odbierać, a raz energetyka, bo zakłady chcą kupić a jej nie ma na rynku. Zawsze powtarzam, że biomasy nie kupuje się z półki w supermarkecie. Aby kupować biomasę trzeba tworzyć rynki producentów i wytwórców, utrzymywać portfel strategicznych dostawców. Trzeba w miarę możliwości tworzyć stabilną politykę zakupową – podkreślał na łamach „Magazynu Biomasa” Bogdan Warchoł, który od ponad 20 lat związany jest z rynkiem biomasy.

Być może do takiej stabilizacji wkrótce dojdzie, choć w innej skali. Nie energetyka a ciepłownictwo staje się znaczącym odbiorcą tego paliwa. Zapowiadane jest też wsparcie w postaci kolejnych konkursów i dotacji.

– Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 r. przewiduje się wzrost znaczenia tego surowca głównie w ciepłownictwie systemowym. Wykorzystanie biomasy ma potencjał dla realizacji celu OZE w ciepłownictwie ze względu na dostępność paliwa oraz parametry techniczno-ekonomiczne instalacji. Krajowy potencjał biomasy stwarza możliwość szerokiego wykorzystywania własnych surowców, co umożliwia zmniejszenie zależności od surowców importowanych lub emitujących więcej zanieczyszczeń do powietrza (jak ropa czy węgiel) – informuje Beata Pondo z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

I dodaje:

– Z uwagi na duże zainteresowanie wykorzystaniem środków unijnych związanych z rozwojem odnawialnych źródeł energii, w tym biomasy, podobny zakres wsparcia jest planowany również w kolejnej perspektywie finansowej 2021-2027 w programie krajowym dedykowanym infrastrukturze i środowisku.

Jej zdaniem, że przy wsparciu Regionalnych Programów Operacyjnych 8 województw realizuje projekty związane z wykorzystaniem biomasy do produkcji energii. Są to województwa: dolnośląskie, łódzkie, lubelskie, podlaskie, podkarpackie, pomorskie, warmińsko-mazurskie i podkarpackie. Według stanu na 10 stycznia br. podpisano 44 umowy o wartości ogółem 160 mln zł, w tym 80 mln zł to wkład UE.

Cały artykuł znajdziesz w najnowszym numerze Magazynu Biomasa.

Tam też publikujemy listę wszystkich projektów, które mają szansę na dofinansowanie. Sprawdź: 


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Beata Klimczak
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE