Miejskie ciepłownie i los, jaki je czeka. Polski sektor ciepłowniczy potrzebuje zrozumienia i wsparcia, a przede wszystkim spójnej polityki rozwoju tego sektora i długoterminowych działań, w postaci mechanizmów wsparcia dla inwestycji i stabilnej regulacji – pisze dr Przemysław Zaleski dla portalu Energetyka24.

Autor dokonuje analizy tego rynku, ale przede wszystkim skupia się na najważniejszych problemach ciepłowników.

Reklama

– Na koniec 2017 r. na regulowanym rynku ciepła działało 412 przedsiębiorstw, które posiadały koncesje udzielone przez Prezesa URE na działalność w zakresie wytwarzania, przesyłania i dystrybucji oraz obrotu ciepłem – przytacza fakty dr P. Zaleski. – Całkowita moc cieplna zainstalowana u koncesjonowanych wytwórców ciepła wynosiła 54 911,8 MW, a moc osiągalna – 53 639,5 MW.

Miejskie ciepłownie

Ciepłownictwo miejskie, z którego produktu korzysta ponad 50 proc. społeczeństwa, gwarantuje odbiorcom wiele udogodnień, ja brak troski o paliwo, wygodę, czystość w użytkowaniu, stosunkowo korzystne ceny.

Jednak sytuacja w ostatnich dwóch latach zmieniła się istotnie dla tego sektora. Zdrożał węgiel i emisje CO2.

Miejskie spółki, w których posiadaniu są lokalne ciepłownie, przestały być rentowne.

– Katastrofalny okazał się rok 2018, w którym wynik finansowy brutto koncesjonowanych firm ciepłowniczych obniżył się 1,27 mld zł do 345,1 mln zł, a rentowność przedsiębiorstw ciepłowniczych wyniosła 1,88 proc. wobec 6,71 proc w stosunku do roku ubiegłego – pisze dr P. Zaleski na Energetyka24.

Sektor potrzebuje przebudowy i wsparcia. Miasta nie są w stanie udźwignąć kosztów modernizacji tych przedsiębiorstw.

Niestety, większość z nich traci płynność finansową i zabezpieczenia. Jednostką wskazywaną za wzorzec jest ciepłownia w Nidzicy, która korzysta z biomasy, a ktorej zarządca myśli także o wykorzystaniu RDF.

Czarny scenariusz zakłada, że w Polsce mogą wystąpić przerwy w dostawie ciepła do mieszkań.

Więcej szczegółowych informacji w komentarzu dra P. Zaleskiego na Energetyka24.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: Energetyka24
Zdjęcie: Ciepłownia w Nidzicy; Beata Klimczak, BMG
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE