Miejskie ciepłownictwo może wykorzystywać odpady? Wskaźnik rentowności przedsiębiorstw ciepłowniczych wyraźnie spada. Trzeba szukać nowych źródeł ciepła, ale także wykorzystać to ciepło, które jest niewykorzystane, uwalniane do powietrza. Tak twierdzi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej spółki Fortum w rozmowie z Ireneuszem Chojnackim z wnp.pl.
Na portalu wnp.pl opublikowano interesującą rozmowę z Piotrem Górnikiem, dyrektorem ds. energetyki cieplnej w Fortum. Dyrektor wskazuje, że przed ciepłownictwem, zwłaszcza w mniejszych miastach stoją bardzo trudne wyzwania. Wyraźnie rosną koszty ich funkcjonowania, na co wpływ mają ceny paliw oraz ceny uprawnień do emisji CO2.
Na czym ma polegać dekarbonizacja ciepłownictwa? Menedżer Fortum tłumaczy dla wnp.pl:
– Musimy wykorzystywać ciepło, które w miastach jest, a dzisiaj trafia bezużytecznie do powietrza, czyli to jest odzysk ciepła zarówno przemysłowego, jak i ciepła komercyjnego. Kolejny element, który powinniśmy wziąć pod uwagę, to wykorzystanie odpadów do produkcji ciepła w miastach. Ciepłownictwo w tym miejscu bardzo dobrze wpisuje się w obszar circular economy – zaznacza Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.
Energia z odpadów. Kliknij i sprawdź!
– Ostatnio prezes URE opublikował raport dotyczący ciepłownictwa, w którym widzimy, że kondycja ciepłownictwa nie jest najlepsza. Oczywiście są spółki, które funkcjonują bardzo dobrze i tutaj mówimy przede wszystkim o spółkach ulokowanych w dużych miastach. Natomiast rzeczywiście pewnym problemem, dla którego będziemy musieli jako ciepłownicy szukać rozwiązania, są systemy ciepłownicze, to jest ogrzewanie w małych, średnich miastach – mówi Piotr Górnik.
Miejskie ciepłownictwo
W 2018 roku, według raportu URE „Energetyka cieplna w liczbach – 2018”, wskaźnik rentowności przedsiębiorstw ciepłowniczych wyniósł 1,88 proc. wobec 6,71 proc. w 2017 roku. Piotr Górnik wskazuje na przyczyny tej sytuacji.
– Zmieniły się zasadniczo warunki funkcjonowania ciepłownictwa systemowego w dużych miastach. Myślę tutaj o wzroście cen paliw, o dużym wzroście cen uprawnień do emisji CO2, które dotykają wiele przedsiębiorstw o mocy zainstalowanej powyżej 20 MW. To są zewnętrzne uwarunkowania, które miały wpływ na sposób funkcjonowania i wyniki osiągane przez firmy ciepłownicze – komentuje Piotr Górnik.
Menedżer Fortum wskazuje, że do wyzwań, przed jakimi stoi ciepłownictwo, należy przejście od obecnego miksu paliwowego w znacznej mierze opartego o węgiel, na inne paliwa, zarówno niskoemisyjne, jak i zeroemisyjne.
– Dekarbonizacja to jest wyzwanie dla branży. Przed nami regulacje związane z „zazielenieniem” ciepła systemowego, czy w ogóle ciepłownictwa, czyli obowiązek wzrostu energii odnawialnej w cieple. To jest również przejście, myślę, że w pewnym okresie, na ciepłownictwo oparte na kogeneracji gazowej. Ten projekt zyskuje bardzo duże wsparcie w naszym prawodawstwie – wskazuje Piotr Górnik.
Podkreśla, że zabezpieczając potrzeby cieplne mieszańców, bo w końcu do tego jest ciepłownictwo powołane, należy myśleć po pierwsze o ograniczeniu zużycia ciepła w samych źródłach i poprawie efektywności systemów ciepłowniczych, czyli optymalizacji przesyłu i optymalizacji produkcji.
– Po drugie musimy wykorzystywać ciepło, które w miastach jest, a dzisiaj trafia bezużytecznie do powietrza, czyli to jest odzysk ciepła zarówno przemysłowego, jak i odzysk ciepła komercyjnego. Kolejny element, który powinniśmy wziąć pod uwagę, to wykorzystanie odpadów do produkcji ciepła w miastach. Ciepłownictwo w tym miejscu bardzo dobrze wpisuje się w obszar circular economy – zaznacza Piotr Górnik.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!