Ukraina chce w jak największej skali udokumentować straty, jakie są wynikiem ataku Rosjan. Jednym ze sposobów na to jest mapa zniszczeń, która przedstawia destrukcję mającą miejsce na obszarach rolniczych.
Zebrane materiały mają udowadniać zbrodnie wojenne oraz posłużyć do udowadniania skali destrukcji, gdy rozpocznie się proces rekompensowania strat. Obecnie mapa zniszczeń zawiera dane o 534 obiektach i 1100 dowodów o destrukcyjnych działaniach.
Czytaj dalej: OZE w czasie wojny: 100 km od linii frontu powstała ukraińska farma wiatrowa
Dokumentacja strat wojennych
Mapa zniszczeń Ukrainy ma interaktywną formę. Rolnicy mogą na niej zaznaczyć pinezkę i wprowadzić notatkę o tym, do jakiej sytuacji doszło na danym terenie oraz dołączyć do relacji zdjęcia lub filmy. Dodawane mogą być informacje o uszkodzeniach dotyczących: maszyn i pojazdów rolniczych, działek i budynków gospodarskich, plantacji trwałych, urządzeń nawadniających i wszelkiej innej infrastruktury rolniczej.
Projekt rozpoczął się w sierpniu 2022 roku. Doszło do tego dzięki współpracy Public Union Ukrainian Agri Council oraz USAID Agriculture Growing Rural Opportunities Activity in Ukraine (AGRO). Program rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich USAID to program Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego, realizowany przez firmę Kimonix International. Cel programu to przyspieszenie rozwoju gospodarczego społeczności wiejskich w Ukrainie poprzez poprawę zarządzania sektorem rolnictwa, co przyczyni się do rozwoju bardziej produktywnych, nowoczesnych i rentownych mikro, małych i średnich przedsiębiorstw rolnych.
Czytaj też: Dwie norweskie firmy z kontraktem na produkcję biogazu o wartości 100 mln euro
Innowacyjny projekt
24 maja w Waszyngtonie odbyła się konferencja SID-US. W ramach wydarzenia prowadzony jest konkurs na innowacyjne projekty związane z nowoczesnymi rozwiązaniami globalnych problemów. Wśród pięciu finalistów znalazła się także mapa zniszczeń ukraińskiego sektora rolniczego.
– Sposoby rejestrowania zbrodni wojennych, które były używane podczas II wojny światowej, nie są już wystarczające. Musieliśmy opracować narzędzia, które sprostałyby nowym złożonym realiom. Rozwiązanie stworzone na potrzeby ukraińskich rolników wzbudziło zainteresowanie społeczności międzynarodowej, bo w samym tylko XXI w. na świecie było 40 konfliktów zbrojnych, a dla nas udział w konferencji SID-US stał się kolejną okazją do zwrócenia uwagi społeczności międzynarodowej na wojnę na Ukrainie i dotkliwe straty ukraińskich rolników, którzy mimo wszystko nadal wypełniają swoją misję zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego świata – powiedziała Anna Fedun, doradca ds. legislacji gruntów w programie USAID AGRO
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: Mapa
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE