Dwie norweskie firmy z kontraktem na produkcję biogazu o wartości 100 mln euro

Biogaz w Norwegii Rå Biopark Barents NaturGass

Dwie norweskie firmy Rå Biopark i Barents NaturGass podpisały list intencyjny w sprawie sprzedaży i dystrybucji biogazu. Wartość umowy to 1,2 miliarda NOK czyli 100 milionów euro.

Ogromny kontrakt na produkcję biogazu

Kontrakt podpisany pomiędzy Rå Biopark – norweskim producentem biogazu, a Barents NaturGass – skandynawską firmą zajmującą się dystrybucją i sprzedażą gazu ziemnego i LNG jest jedną z najdroższych umów z sektora zielonego gazu zawartych w północnej Norwegii. Współpraca ma potrwa dziesięć lat. Już na wstępnym etapie zakłada się jednak opcję jej przedłużenia.

Rå Biopark i Barents NaturGass

„To kamień milowy dla północnonorweskiego sektora biznesowego. Współpraca z Barents Naturgass to nie tylko długoterminowa umowa sprzedaży i dystrybucji biogazu, który będziemy produkować. Ale także ogromny wkład w zieloną zmianę na północy” – mówi dyrektor generalny Sigve Daae Rasmussen w Rå BioPark.

Dzięki podpisanej umowie Barents NaturGass skręca w zieloną stronę i zaczyna swoją przygodę z energią odnawialną, a firma ma szansę w przyszłości zaoferować klientom, oprócz gazu ziemnego, produkt, który jest neutralny dla klimatu.


Zarejestruj się na Kongres Biogazu


„Dla nas w Barents NaturGass oznacza to zmianę paradygmatu, w której wprowadzamy biogaz do naszego portfolio produktów. Jeszcze trzy lata temu biogazem interesowali się nieliczni odbiorcy z sektora przemysłowego i żeglugowego – teraz chcą go wszyscy. Dlatego jest dla nas niezwykle ważne, aby być częścią tego ekscytującego projektu – podkreślił kierownik sprzedaży Barents NaturGass Mikael Rikstad Iversen.

Biogaz ze Skibotn

Na potrzeby zawartej umowy w Skibotn powstanie biogazownia, gdzie Rå Biopark produkować będzie z odpadów spożywczych ciekły biogaz odpowiadający ponad 5 milionom litrów oleju napędowego rocznie.

„To naprawdę fantastyczne, że możemy zaopatrywać rynek w gaz ze źródła odnawialnego. Paliwo neutralne dla klimatu, które produkujemy, zarówno złagodzi napięty rynek energii, jak i wniesie ważny wkład w miks energetyczny przyszłości” – mówi Daae Rasmussen.

Barents NaturGass będzie sprzedawać cały biogaz wyprodukowany w Skibotn. Umowa z Rå Biopark obejmuje również współpracę przy rozwijaniu sieci stacji paliw dla samochodów ciężarowych w północnej Norwegii.

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: arctictoday.com; highnorthnews.com; barentsnaturgass.com

zdjęcie: barentsnaturgass.com

This post is also available in: polski

ael