PKN Orlen analizuje potencjalną możliwość akwizycji Zakładów Azotowych w Puławach należących do Grupy Azoty S.A. Spółki podpisały umowę o współpracy i zachowaniu poufności.

– Sądzę, że idziemy w dobrym kierunku. Chciałbym ten proces przeprowadzić do końca roku – powiedział prezes Daniel Obajtek, szef zarządu PKN Orlen.

Podpisano list intencyjny

Połączenie firm umożliwiłoby zwiększenie zaangażowania Grupy Orlen w sektor nawozowy oraz efektywności i konkurencyjności na europejskim rynku. Z kolei klienci spółek, w tym rolnicy, będą mogli korzystać z szerszej oferty produktów.

Reklama

– Zapewniamy nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale także żywnościowe Polski. Jesteśmy znaczącym producentem nawozów dla rolnictwa i konsekwentnie umacniamy naszą pozycję na tym rynku. Analizujemy możliwość akwizycji Zakładów Azotowych „Puławy”, ponieważ dostrzegamy w tym duży potencjał i korzyści dla obu firm, ale też gospodarki – powiedział Daniel Obajtek.


Czytaj również: Firma TotalEnergies nabyła udziały w firmie Ductor


Przejęcie Grupy Azoty Puławy przez PKN Orlen

Grupa Orlen w lipcu rozpocznie proces due diligence Zakładów Azotowych „Puławy”. W ten sposób analizowana będzie m.in. kondycja finansowa i handlowa spółki. Wyniki przeprowadzonych badań będą podstawą do podjęcia dalszych decyzji związanych z akwizycją.

– Zainteresowanie przejęciem Zakładów Azotowych Puławy to potwierdzenie potencjału naszej puławskiej spółki, która jest ważną częścią Grupy Azoty. Jesteśmy na początku złożonego procesu, przed nami badanie due diligence oraz proces negocjacji. PKN Orlen to silny partner, z którym od wielu lat z powodzeniem współpracujemy w wielu obszarach. Trwająca agresja Rosji na Ukrainę, zawirowania na globalnych rynkach surowców i półproduktów, stale rosnące wymagania regulacyjne obowiązujące w Unii Europejskiej – pokazują jak istotna jest potrzeba przyśpieszenia procesu transformacji energetycznej i dekarbonizacji spółek naszej Grupy Kapitałowej w kierunku  zielonej energii. To kosztowne i niezmiernie istotne procesy, które chcemy zrealizować, by móc nadal produkować innowacyjne, konkurencyjne produkty w naszych fabrykach w Polsce – tłumaczył Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupa Azoty S.A.

Przejęcie przez Grupę ORLEN zakładów w Puławach może przynieść wiele korzyści biznesowych. Już na wstępnym etapie zidentyfikowano szereg synergii wynikających z planowanej integracji, zarówno operacyjnych, jak i obniżających koszty w obszarze logistyki, sprzedaży, innowacji czy zakupów.

 

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło i zdjęcie: PKN Orlen

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE