Ductor, fiński start-up opracował innowacyjną technologię przetwarzania odpadów organicznych o wysokiej zawartości azotu, takich jak obornik drobiowy, zwykle trudny do wykorzystania do produkcji biometanu. Udziały w  przedsiębiorstwie nabyło TotalEnergies.

Projekty biometanowe – współpraca TotalEnergies i Ductor

TotalEnergies, wiodąca firma w europejskim segmencie biogazu z mocami produkcyjnymi na poziomie 1,1 TWh, nabyła 20% udziałów w Ductor. Przedsiębiorstwa nawiązały współpracę w celu zainwestowania w kilka projektów związanych z produkcją biometanu, głównie w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Reklama

Fiński start-up ma już w planach od piętnastu do dwudziestu inicjatyw, z których część jest na zaawansowanym etapie. Partnerzy planują budowę obiektu w Ohio w USA. Zgodnie z warunkami wspólnego projektu, TotalEnergies będzie produkowało biometan, a Ductor zrównoważone bionawozy. Działania te umożliwią przetwarzanie nowych rodzajów surowców, co pomoże przyspieszyć rozwój sektora biogazu i przyspieszy transformację energetyczną.


Czytaj również: Biogazownia firmy Ferrero zmaga się ze sprzeciwem mieszkańców gminy


 20 TWh biogazu na całym świecie do 2030 r.

– Cieszymy się, że możemy działać ze start-upem Ductor, który stworzył innowacyjną technologię wstępnego oczyszczania. Ta współpraca pozwoli nam rozwijać nowe projekty związane z produkcją biometanu i wykorzystujące odpady organiczne, co obecnie spotykane jest w niewielkim stopniu albo wcale. Poprzez przyspieszenie łańcucha biogazowego, rozwiązanie to bezpośrednio przyczyni się do przyspieszenia transformacji energetycznej i realizacji celu TotalEnergies, który zakłada produkcję 20 TWh biogazu na całym świecie do 2030 r. – powiedział Olivier Guerrini, wiceprezes ds. biogazu w TotalEnergies.

– Partnerstwo z TotalEnergies pozwoli nam iść do przodu i szybko rozwijać nasze portfolio projektów. W dzisiejszym świecie lokalna produkcja energii, bezpieczeństwo żywnościowe i globalne ocieplenie to kwestie ważne dla każdego człowieka. Odpowiedzią jest rozwiązanie start-upu Ductor służące do przekształcania wysokiej jakości pozostałości organicznych w energię odnawialną i zrównoważony nawóz. Dzięki tej technologii rynek biogazu będzie rósł w nadchodzących latach – powiedział Bernard Fenner, dyrektor generalny Ductor.

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło i zdjęcie: TotalEnergies

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE