5 marca 2025 r. w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska interesariusze rynku CCS/CCUS w Polsce wraz z wiceministrem Krzysztofem Bolestą podpisali List intencyjny w sprawie rozwoju technologii wychwytu, transportu, składowania i wykorzystania dwutlenku węgla w Polsce. Celem inicjatywy jest podjęcie wspólnych działań służących rozwojowi rynku CCS/CCUS w naszym kraju.
List intencyjny został podpisany przez uczestników Zespołu ds. rozwoju technologii wychwytu, składowania i wykorzystania CO2, w tym przez przedstawicieli m.in. Orlen SA, Grupy Azoty SA, Holcim Polska SA, ArcelorMittal Poland, licznych stowarzyszeń, instytutów oraz środowisko naukowe, w szczególności przedstawicieli Akademii Górniczo-Hutniczej.
List intencyjny otwarty na sygnatariuszy
Podpisany dokument będzie stanowił podstawę do podjęcia przez sygnatariuszy działań w zakresie przygotowania strategii rozwoju technologii CCS/CCUS, rozwoju ogólnokrajowych i lokalnych kompetencji w tym obszarze, regulacji, B+R, współpracy międzynarodowej oraz komunikacji.
List intencyjny ma formę otwartą. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamierza stworzyć szeroką platformę dialogu i współpracy, do której mogą dołączyć wszystkie podmioty zainteresowane rozwojem technologii CCS. Formuła dołączenia do grona obecnych sygnatariuszy będzie opublikowana wkrótce na stronie MKiŚ.
W celu dołączenia do Listu intencyjnego należy złożyć Oświadczenie o dołączeniu do grona Sygnatariuszy Listu intencyjnego w sprawie rozwoju technologii wychwytu, transportu, składowania i wykorzystania dwutlenku węgla w Polsce – według wzoru znajdującego się w załączeniu.
Oświadczenie należy przekazać w formie elektronicznej do Ministerstwa Klimatu i Środowiska na adres e-mail: ccs@klimat.gov.pl w tytule wpisując: „Oświadczenie – List intencyjny”.
Działanie na wielu polach
Posiedzenie Zespołu było również okazją do przedstawienia wyników prac Grupy roboczej ds. adaptacji prawa krajowego do NZIA w zakresie przepisów dotyczących CCS oraz Grupy roboczej ds. komunikacji, która zaprezentowała zestaw propozycji dotyczących przygotowania i wdrożenia ogólnopolskiej strategii komunikacji w zakresie wykorzystania technologii CCS w Polsce. Ponadto, Departament Edukacji i Komunikacji w MKiŚ zaprezentował wstępny plan działań informacyjno-edukacyjnych MKiŚ dla CCS w 2025 r.
Źródło i zdjęcie: gov