Paryż to miasto, w którym występuje największe ryzyko śmierci z powodu upału w skali całej Europy. Ten smutny wniosek został wysunięty w efekcie badań opublikowanych w Lancet Planet Health. Miasto jest gigantyczną wyspą ciepła, a to właśnie stolica Francji została wybrana, aby na jej terenie odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie.
Przeanalizowano 854 miasta w całej Europie, a Paryż okazał się na ich tle najbardziej ryzykownym miejscem, jeśli chodzi o przegrzanie organizmu. To tylko jeden z niepokojących sygnałów dotyczących przeprowadzania tam imprez sportowych. Nawet francuscy naukowcy podnoszą alarm.
Cieplej niż się wydaje
Fale upałów nawiedzają Paryż od 2003 r. Padł wtedy absolutny rekord, bo gorące lato przyczyniło się do 15 000 zgonów w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Według raportu Santé Publique France, od 2014 do 2022 r. w Paryżu 33 000 ludzi straciło życie w związku z nadmiernie wysokimi temperaturami. Najbardziej narażone są osoby będące w podeszłym wieku lub cierpiące na schorzenia układu krążenia.
Czytaj dalej: Greenwashing zniknie z UE. Przepisy ograniczą skalę tego zjawiska
Za wyjątkowo silne kumulowanie ciepła obwinia się za to m.in. fakt, że tylko 10% miasta jest pokryte zielenią. Znaczna większość jego obszaru to betonowe ulice i place, a wiele dachów pokrytych jest cynkiem, który pochłania energię cieplną.
Rząd nie pozostaje obojętny na ten kryzys i wdrożył program zawierający szereg rozwiązań dążących do ograniczenia efektu cieplarnianego w mieście. Plan działań powstał w 2003 r., a jego celem jest osiągnięcie bezemisyjności w mieście do 2050 r.
Upalne Letnie Igrzyska Olimpijskie
Tym, jak będą wyglądały Letnie Igrzyska Olimpijskie we francuskiej stolicy, zajęli się także naukowcy. Jeszcze w końcu 2023 r. w czasopiśmie Npj Climate and Atmospheric Science ukazał się raport, wedle którego temperatury w okresie dwóch tygodni igrzysk mogą być rekordowo wysokie.
– Igrzyska Olimpijskie w 2024 roku odbędą się w Paryżu w dniach 26 lipca–10 sierpnia, czyli w szczycie sezonowego cyklu temperatur. Można się spodziewać, że podczas tego wydarzenia dziesiątki tysięcy gości z całego świata będzie przebywać na świeżym powietrzu i będą oni narażeni na stres cieplny. […] poprzednie letnie igrzyska olimpijskie w Tokio (2021) były najcieplejszymi w historii od 1952 r., a średnia temperatura przekroczyła wtedy wartość panującą w Paryżu w 2003 r. Fala upałów w Tokio wywarła ogromny wpływ na sportowców i wolontariuszy podczas zawodów plenerowych – czytamy we wstępie do raportu.
W badaniu wskazano, że zasadnicza różnica między tegorocznymi i poprzednimi igrzyskami tkwi w tym, w jakich warunkach się one odbywają. Wydarzenie w Tokio miało miejsce w pandemii COVID-19, co wymusiło ograniczenie liczby kibiców. W efekcie służby medyczne nie były tak obciążone, jak potencjalnie może to mieć miejsce w Paryżu.
Przed ryzykiem związanym z odwiedzaniem Francji w okresie szczytowych upałów zabezpieczają się nawet sami organizatorzy.
– Fale upałów i ekstremalne zjawiska pogodowe to czynniki, które bierzemy pod uwagę i na które przygotowujemy się tak bardzo, jak to możliwe – powiedział rzecznik Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl).
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie: Freepik/viarprodesign