W Bielsku-Białej pod koniec lipca fundacja ekologiczna Arka, wraz z partnerami zainaugurowała akcję „Łapmy wodę”. Inicjatywa promuje oszczędzanie wody, której w wielu miejscach na świecie brakuje.
„Łapmy wodę w Bielsku-Białej”
Projekt „Łapmy wodę w Bielsku-Białej” ma charakter edukacyjny. Jego celem jest zwrócenie uwagi na ogromną skalę zużycia wody w gospodarstwach domowych. Organizatorzy akcji propagują wśród mieszkańców miasta wprowadzenie zwyczaju oszczędniejszego z niej korzystania. Zarówno dorosłym jak i dzieciom zaproponowano wiele sposobów, dzięki którym można zaoszczędzić sporo wody.
Deszczówka i nie tylko
Podczas inauguracji akcji promowano łapanie deszczówki jako sposobu na oszczędzanie wody. Jednak można też zacząć od zmiany nawyków. Prysznic zamiast kąpieli czy nieuruchamianie niewypełnionej zmywarki lub pralki, to codzienne sytuacje, które pozwolą nam zaoszczędzić sporo wody. W ten sposób będziemy mogli zredukować nasz ślad wody.
Ślad wodny
Ślad wodny mówi o tym ile wody zużyliśmy – bezpośrednio i pośrednio. Zużycie bezpośrednie dotyczy codziennych czynności, takich jak mycie zębów, gotowanie, pranie. Jednak zazwyczaj nie myślimy o tym, że zużywamy wodę pośrednio – kupując i użytkując jedzeni, ubrania, sprzęty. Ponieważ do produkcji każdej z rzeczy, której używamy potrzebna jest woda.
Ślad wodny mierzy ilość wody użytej do produkcji wszystkiego, z czego korzystamy. Ślad wodny można wyliczyć dla osoby, miasta, kraju, a nawet całej ludzkości.
Na świecie brakuje wody
Z brakiem wody zmaga się coraz więcej ludzi na świecie. Jak czytamy na stronie fundacji Arka:
„Każdego roku 3,5 miliona ludzi umiera z powodu braku wody lub jej zanieczyszczenia. Według Światowego Forum Ekonomicznego w 2030 roku susza może dotknąć nawet 40 procent naszej planety. Co 20 sekund umiera dziecko z powodu braku wody!”
Konieczne jest więc podjęcie czynności mające na celu uświadamianie problemu i propagowanie oszczędzanie wody.
– Długoletni proces ocieplania klimatu i wynikająca z niego susza sprawiają, że musimy wziąć odpowiedzialność za ochronę i poszanowanie naszych zasobów wodnych. Susza dotyka nas wszystkich. Jej skutki odczuwają zarówno indywidualni odbiorcy, jak i przemysł, dlatego konieczne jest podjęcie konkretnych działań i łączenie sił przez różnorodne środowiska – mówi prezes Arki Wojciech Owczarz.
Co można zrobić?
Każdego dnia można zrobić wiele. Można zbierać deszczówkę i podlewać nią rośliny, kupować tylko potrzebne rzeczy, zakręcać wodę myjąc zęby czy stosować w praktyce zero waste.
„Każdy z nas korzysta z wody, a ponieważ jej zasoby są w skali światowej niewielkie, gdyż tylko 3% wody to ta nadająca się do picia, to warto ja oszczędzać. Możemy to robić nie tylko zakręcając kran czy myjąc zęby, ale na przykład ograniczając konsumpcje mięsa, którego produkcja zużywa wody bardzo dużo. Warto też kupować używane rzeczy czy nie marnować jedzenia”.- czytamy w komunikacie fundacji Arka.
Akcja Fundacji ekologicznej Arka „Łapmy wodę” organizowana jest w ramach całorocznego programu aktywnej edukacji ekologicznej „Zielona Ręka”, w którym uczestniczy 700 tys. osób.
Rynek biogazu i biometanu
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
zdjęcie: inzynieria.com/ odimovpavel/Adobe Stock