Kotłownia na biomasę powstanie w Bornym Sulinowie. Ponad 14 mln zł preferencyjnej pożyczki ze środków własnych NFOŚiGW pozwoli na jej wybudowanie. Zakład będzie wytwarzał energię cieplną ze źródeł odnawialnych.

Dofinansowany projekt pn. „Budowa kotłowni miejskiej zasilanej biomasą wraz z przyłączeniem do sieci” ma być zrealizowany do końca 2019 roku. Koszt całkowity przedsięwzięcia wyniesie niemal 23,4 mln zł. Udostępnienie niskooprocentowanej pożyczki (prawie 14,2 mln zł) potwierdziła umowa podpisana w Warszawie przez Wiceprezesa Zarządu NFOŚiGW Artura Michalskiego oraz Prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych (PUK) Sp. z o.o. w Bornem Sulinowie Piotra Kujawę.

Reklama

Kotłownia na biomasę

Głównym celem beneficjenta przy realizacji inwestycji jest zwiększenie produkcji energii z biomasy w gminie Borne Sulinowo. Dla której PUK Sp. z o. o. wytwarza i dystrybuuje energię cieplną. Budowana kotłownia ma funkcjonować jako podstawowe źródło produkcji energii cieplnej. Przewidziano budowę 2 kotłów o mocach 1,1 MW i 3 MW, ekonomizera kondensacyjnego i automatycznego podajnika, budowę magazynu zrębki oraz pomieszczeń socjalnych. Zaplanowano także konstrukcję komina o wysokości 30 m i montaż przyłączy o długości 950 m. Obecnie lokalny system ciepłowniczy składa się z kotłowni wyposażonej w urządzenia o łącznej mocy 12,6 MW, w ramach której pracują 3 kotły na biomasę oraz 2 kotły na paliwo płynne – olej opałowy. Uruchomienie nowej instalacji przyniesie zdolność wytwarzania dodatkowej energii cieplnej ze źródeł odnawialnych – 4,90 MWt. Jednym z efektów ekologicznych będzie zmniejszenie emisji CO2 o 6 044,35 Mg/rok.


Wszystko, co musisz wiedzieć o biomasie. Kliknij i sprawdź!


Program priorytetowy NFOŚiGW Ciepłownictwo powiatowe jest skierowany do spółek kapitałowych, które produkują energię cieplną na cele komunalno-bytowe, a udział jednostki samorządu terytorialnego w kapitale zakładowym tych spółek jest nie mniejszy niż 70 proc. Jednocześnie całkowita moc cieplna zamówiona systemu ciepłowniczego, w ramach którego prowadzona jest działalność, powinna wynosić nie więcej niż 50 MW. Celem programu jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw ciepłowniczych na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza, poprzez wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych. Dofinansowania w ramach tego programu są udzielane w postaci dotacji albo pożyczki. Nabór wniosków potrwa do 20 grudnia 2019 r.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: NFOŚiGW
Zdjęcie: BMG
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE