Ignitis rozpoczyna import biometanu na Litwę. Już w listopadzie dostarczy go klientom biznesowym. Pierwszą firmą zastępującą gaz ziemny biometanem jest „SG dujos”.

Reklama

Biometan – alternatywa dla paliw kopalnych

Według szefa działu klientów B2B i ekspansji, Haroldasa Nausėdy, biometan jest bardziej zrównoważoną alternatywą dla paliw kopalnych, która całkowicie spełnia standardy gazu ziemnego. Jego pozyskanie jest znacznie bardziej przyjazne dla środowiska. Biometan może być również wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej, do ogrzewania budynków lub jako paliwo do pojazdów transportowych. Firmy, które jako alternatywę wybiorą biometan, mogą zwiększyć swoją przewagę konkurencyjną.

Ignitis koncentruje się przede wszystkim na rozwoju produktów energii odnawialnej, dlatego pierwsza taka transakcja w regionie to kamień milowy i narodziny nowego rynku biznesowego, który w przyszłości stanie się ważną alternatywą dla gazu ziemnego.

Import biometanu z Holandii

„Będziemy importować biometan z Holandii. Mimo że biometan można kupować globalnie, zgodnie z najwyższymi standardami, import i eksport muszą być połączone wspólną siecią gazową. Oznacza to, że cząsteczka biometanu wprowadzana do sieci gazowej musi mieć możliwość dotarcia do Litwy i punktów poboru gazu przez odbiorców. W tym przypadku zapewniamy nieprzerwany łańcuch dostaw między Holandią a Litwą. Gaz będzie płynął rurociągami Holandii, Niemiec, Polski i Litwy – to wymaga zarządzania dość skomplikowanymi procesami” – komentuje H. Nausėda.

Zdaniem Sauliusa Bilysa z firmy SG Dujos, wraz z uruchomieniem importu biometanu, floty pojazdów wykorzystujące gaz ziemny (metan) mogą już w pełni zastąpić je paliwem o zerowej emisji.

„Chcemy pomóc zarządzającym flotą, których obsługujemy, w dostosowaniu się do Zielonego Ładu ustanowionego przez UE i rozpoczęciu korzystania wyłącznie z paliwa neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla. Dzisiaj osiągnęliśmy historyczny kamień milowy, ponieważ od tego miesiąca nasi klienci, z których większość to floty komunikacji miejskiej, będą korzystać wyłącznie z biometanu. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli nie tylko importować biometan, ale także będziemy mieć biometanownie na Litwie – mówi S. Bilys.


Zarejestruj się na 7. Kongres Biogazu


Negocjacje w sprawie nieprzerwanych dostaw biometanu 

Ignitis będzie dostarczać biometan do klienta przez cały listopad i grudzień, a obecnie prowadzi negocjacje z partnerami i producentami biometanu w sprawie nieprzerwanych dostaw biometanu w 2023 roku. Spółka liczy, że w przyszłym roku będzie mogła oferować także bardziej ekologiczny gaz produkowany na Litwie.

Biometan jest pozyskiwany z materiałów naturalnych lub odpadów. Podczas procesu fermentacji gaz nie jest uwalniany do atmosfery, ale jest zbierany, oczyszczany i dostarczany do sieci. Ta metoda, w przeciwieństwie do wydobywania gazu ziemnego z ziemi, nie uwalnia do środowiska dużej ilości gazów cieplarnianych.

Obecnie w produkcji biogazu i biometanu  przodują Niemcy. Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej w latach 2010-2018 Niemcy miały największy udział w zainstalowanych mocach produkcyjnych biogazu.

Zarówno Ignitis, jak i SG Dujos otrzymały certyfikat ISCC (International Sustainability and Carbon Certification), który jest niezbędny do prowadzenia handlu biometanem.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

źródło: ignitisgrupe.lt

zdjęcie: ceenergynews.com

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE