Mobilne płuca obrazujące jakość powietrza w danym miejscu to znana inicjatywa Polskiego Alarmu Smogowego, która ma zwrócić uwagę na problem jakości powietrza w większych i mniejszych miastach w Polsce. 14 listopada rozpoczęła się czwarta edycja kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. Jednak tym razem nie wszędzie instalacja monitorująca stan powietrza witana była z otwartymi ramionami.

Mobilne płuca

Dwumetrowy model ludzkich płuc w trakcie trwania kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” ustawiany jest zwyczajowo na 2 tygodnie w jednej lokalizacji, gdzie bada jakość powietrza. Instalacja pochłania zanieczyszczenia wyraźnie widoczne na białym materiale, którym pokryto „płuca”. W zależności od stanu powietrza, biały kolor zmienia się na  grafitowy, a nawet czarny.

Reklama

Wrocław nie chce wiedzieć czym oddycha

W trwającym sezonie grzewczym mobilne płuca miały odwiedzić aż 63 lokalizacje. Jednak Wrocław odmówił możliwości postawienia płuc smogowych na tamtejszym Rynku. Miasto powołało się na wymogi bezpieczeństwa podczas trwającego jarmarku bożonarodzeniowego.

– Moim zdaniem, ze strony miasta Wrocławia jest to po prostu brak odwagi, żeby pokazać, jaka jest rzeczywista jakość powietrza – mówi Krzysztof Smolnicki, lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, prezes Fundacji EkoRozwoju.

Do tej pory żadne z miast nie sprzeciwiało się umieszczeniu instalacji, a nawet udzielało aktywistom wszelkiej niezbędnej pomocy.

– Wrocław traci okazję, żeby razem z nami wystąpić podczas otwarcia płuc smogowych i powiedzieć, co miasto robi dla poprawy jakości powietrza – twierdzi Smolnicki.

Po początkowej odmowie dotyczącej zainstalowania płuc smogowych w okolicy jarmarku, miasto zakazało ich umieszczenia także przy prowadzącej do rynku, ul. Oławskiej. Sytuacja jest o tyle niezrozumiała, że płuca smogowe  podczas swojej trzyletniej aktywności nigdy nie zakłóciły porządku w żadnym z odwiedzonych miast.


Z cyklu „Wszystko o pellecie” – odcinek 6: Czy kolor pelletu ma znaczenie?


Komu szkodzą mobilne płuca?

Jak podaje portal smoglab.pl, Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Wrocławia proponuje zainstalowanie płuc smogowych pod Urzędem Wojewódzkim.

„W kontekście przywrócenia przez władze państwowe możliwości palenia węglem brunatnym i przyzwolenia by „palić wszystkim” – urząd wojewody wydaje się być najlepszym adresem” – argumentuje UM.

– Ta decyzja miasta jest zupełnie niezrozumiała. Chyba, że po prostu wypieramy problem zanieczyszczenia powietrza – zauważa lider Krzysztof Smolnicki. – Pozostaje jeszcze pytanie, czyjemu bezpieczeństwu zaszkodziłoby postawienie płuc w rynku i pokazanie, czym oddychamy – mieszkańcom i turystom, czy jednak wizerunkowi miasta? – podsumowuje.

Fabryka pelletu, czyli najnowszy numer Magazynu Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: smoglab.pl; polskialarmsmogowy.pl

zdjęcie: polskialarmsmogowy.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE