Najnowszy wynalazek japońskich naukowców może okazać się rewolucyjny. Kompresja biomasy to tylko jedna z jego zalet, bo przy okazji udało się stworzyć sposób na pozyskiwanie leku przeciwwirusowego.

Reklama

Kompresja biomasy nie jest pomysłem nowym, ponieważ tego typu technologie stosuje się już od dawna. Są one jednak niewystarczająco efektywne. Najnowsze odkrycie dr Toshiaki Ohara i dowodzonego przez niego zespołu naukowców rozwiązuje tę kwestię.

Wykorzystanie naturalnego potencjału roślin

Mechaniczna kompresja biomasy w instytucie odbyła się poprzez walcowanie materiału roślinnego. W badaniu użyto zarówno gatunku ziela imbiru Alpinia zerumbet, jak i drewna oraz wiórów z cedru. Udało się zauważyć przy tym ważną prawidłowość.


„Jak zarobić na produkcji pelletu?” Kolejna edycja Warsztatów pelletowych już w marcu!


– Używając naszej techniki kompresji można poddać dowolną roślinę, jednak deska z drzewa cedru i ziele Alpinia zerumbet okazały się ulegać temu procesowi bardziej efektywnie niż wióry, które ze względu na swoją strukturę były walcowane w przypadkowych kierunkach. To wskazuje, że kompresowanie wzdłuż wiązek przewodzących roślin, jak w słomce, ma zasadnicze znaczenie dla skuteczności procesu – stwierdza dr Toshiaki Ohara, adiunkt na Wydziale Patologii i Medycyny Eksperymentalnej Wydziału Lekarskiego, Stomatologicznego i Nauk Farmaceutycznych na Uniwersytecie Okayama.

Obróbka biomasy drzewnej pomaga pozyskać dobrej jakości surowiec do produkcji pelletu, a z ziela imbiru otrzymuje się ligninę, która stanowi cenny środek przeciwwirusowy.


Największa elektrociepłownia w Nowej Zelandii będzie spalać biomasę


Kompresja biomasy drzewnej nową metodą

W biomasie pochodzenia roślinnego około 50% zawartości to wilgoć, która musi zostać obniżona do poziomu 35%, by uzyskać surowiec wydajny energetycznie. Jest na to kilka metod – sezonowanie, suszenie i kompresowanie. Wszystkie te sposoby są jednak niewystarczająco szybkie i efektywne. Kompresja obecnymi narzędziami nie prowadzi do uzyskiwania wymaganych parametrów, przez co konieczne jest dalsze dosuszanie. To z kolei wydłuża czas całego procesu oraz pochłania znaczną ilość energii.

 

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: pixabay

Źródło: Innovation News Network

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE