Komisja Europejska zainaugurowała powstanie nowej inicjatywy, która ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne UE i zapewnić dywersyfikację dostaw energii.
Europejski Sojusz Przemysłu PV
Powołany w ramach planu REPowerEU Europejski Sojusz Przemysłu PV (European Solar PV Industry Alliance) zrzesza przedstawicieli przemysłu, instytucje badawcze i stowarzyszenia i branżowe.
Sojusz zidentyfikuje bariery, a także wskaże możliwości inwestycyjne dla sektora fotowoltaiki. Pomoże zdywersyfikować dostawy energii, poprzez bardziej zróżnicowany import. Wesprze także produkcję innowacyjnych i zrównoważonych ogniw fotowoltaicznych na terenie UE na większą niż skalę. We wspólnym oświadczeniu Komisja i sygnatariusze Sojuszu określają najpilniejsze priorytety na rok 2023.
„W tym roku spodziewamy się dodać 40 gigawatów (GW) instalacji fotowoltaicznych w Europie. Ale wskaźnik ten musi wzrosnąć do 60 GW rocznie, aby UE mogła osiągnąć cele REPowerEU. Musimy wspierać przemysł europejski na tej drodze, dlatego z zadowoleniem przyjmuję nowy Sojusz, który ma odegrać ważną rolę w naszych wysiłkach na rzecz zapewnienia niezależności energetycznej, realizacji naszych celów klimatycznych i utrzymania konkurencyjności Europy” – powiedziała Kadri Simson, europejska komisarz ds. Energii.
Największy na świecie projekt termicznej energetyki fotowoltaicznej działa w Dubaju
600 GW ze słońca do 2030 r.
Strategia REPowerEU zakłada zapewnienie ponad 320 GW nowo zainstalowanych mocy fotowoltaicznych do 2025 r. i prawie 600 GW do 2030 r. Jej kluczowym elementem jest więc zwiększenie krajowych zdolności produkcyjnych.
Cele wyznaczone przez Sojusz wraz z Komisją Europejską to rozwój przemysłu, który do 2025 roku będzie dostarczał 30 GW rocznie, dodając 60 miliardów euro nowego PKB każdego roku w Europie i tworząc ponad 400 000 nowych miejsc pracy (bezpośrednio i pośredni).
Aby osiągnąć te ambicje, Sojusz będzie realizował siedmiostopniowy strategiczny plan obejmujący:
- identyfikację barier w procesie zwiększania skali produkcji
- ułatwienie dostępu do finansowania i komercjalizacja produkcji fotowoltaiki
- zapewnienie ram dla działań w zakresie współpracy na rzecz rozwoju i absorpcji
- międzynarodowe partnerstwa i odporność globalnego łańcucha dostaw
- wspieranie bazy badawczej i innowacyjnej fotowoltaiki
- promowanie działań związanych z obiegiem zamkniętym i zrównoważonym rozwojem
- podnoszenie kwalifikacji poprzez partnerstwa i programy szkoleniowe
Komisja sprawuje polityczne kierownictwo Sojuszu, nadzorując i ułatwiając jego pracę. Sekretariat jest prowadzony przez oddział niezależnego organu UE – EIT InnoEnergy .
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: ceenergynews.com; innoenergy.com
zdjęcie: freepik