Kolektory słoneczne i inne odnawialne źródła energii od kilku lat cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Energię słoneczną można wykorzystać na wiele sposobów.

Jedną z ciekawszych i powszechnie stosowanych technologii są kolektory słoneczne. Ich głównym zadaniem w naszych warunkach klimatycznych jest ogrzewanie wody użytkowej. Takie rozwiązanie to świetny sposób dla gmin nie tylko na oszczędności. Ale też na walkę ze smogiem i ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza.

Reklama

Kolektory słoneczne i ciepła woda

Kolektory słoneczne przydatne będą szczególnie w tych miejscach, gdzie występuje znaczne zużycie wody, np. w budynkach użyteczności publicznej, obiektach sportowych takich jak baseny czy przedsiębiorstwach. Instalacje te sprawdzą się najlepiej w sezonie wiosennym i letnim, kiedy intensywność promieniowania słonecznego jest największa. Zasada działania polega na tym, że padające na element pochłaniający (absorber) promieniowanie słoneczne rozgrzewa go, po czym ciepło przekazywane jest niezamarzającemu czynnikowi roboczemu i dalej do zasobnika ciepłej wody użytkowej.

Warunki montażu

Wybierając system solarny, konieczne jest oszacowanie dziennego zużycia ciepłej wody użytkowej. Umożliwi to wstępne określenie rozmiarów oraz typu instalacji, m.in. pola kolektorów słonecznych i pojemności podgrzewacza solarnego. Działająca na cele c.w.u. instalacja solarna może wytworzyć do 60 proc. potrzebnej w tym celu energii.

Pozostałe 40 proc., szczególnie zimą, powinno pochodzić z innego źródła. W miesiącach letnich kolektory słoneczne mogą zaspokajać potrzeby na c.w.u. nawet w 100 proc., jednak oczywiście jest to zależne od warunków pogodowych oraz wielkości instalacji.


Wszystko, co musisz wiedzieć o OZE. Kliknij i sprawdź!


Dodatkowo, w tym okresie podgrzewacz solarny może wytworzyć i zmagazynować dużą ilość ciepłej wody, która może zostać wykorzystana w dni pochmurne. Przyszli użytkownicy mogą wybierać spośród dwóch typów kolektorów słonecznych: płaskich oraz próżniowo-rurowych. Kolektory płaskie charakteryzują się sprawnością na poziomie 80 proc. oraz prostą budową, która wpływa na ich niezawodność. Kolektory próżniowo-rurowe mają wyższą sprawność niż kolektory płaskie, dzięki czemu z mniejszej powierzchni jesteśmy w stanie uzyskać więcej energii.

To tylko fragment artykułu. Cały znajdziesz w magazynie Zielona gmina. Sprawdź:

Całe wydanie przeczytasz tutaj.

Artykuł powstał przy współpracy z marką De Dietrich
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE