PGE Energia Odnawialna zakończyła budowę dwóch farm PV o łącznej mocy 12 MW. Nowe instalacje słoneczne Gutki i Gutki 2 powstały na terenie powiatu grajewskiego w województwie podlaskim. Inwestycję zrealizował polski wykonawca SOLARTECH w formule EPC („pod klucz”). Wytworzona energia elektryczna zasili ok. 7 tys. gospodarstw domowych.
– Powstanie nowych elektrowni fotowoltaicznych na Podlasiu to kolejny etap naszych inwestycji w energetykę słoneczną. To przedsięwzięcie od podstaw rozwijane było przez PGE Energia Odnawialna. Zostało ono zrealizowane z wykorzystaniem nowoczesnych modułów fotowoltaicznych o mocy ponad 540 W każdy. Ich parametry techniczne pozwalają na uzyskanie wysokiej produktywności w warunkach pogodowych typowych dla stref klimatycznych występujących w Polsce – powiedział Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.
Czytaj również: PGE kończy z węglem w ciepłownictwie
Nowe farmy fotowoltaiczne na Podlasiu
Przygotowania do realizacji inwestycji zostały zapoczątkowane przez PGE Energia Odnawialna wydzierżawieniem gruntu w 2020 r., a pod koniec 2021 r. uzyskano niezbędne pozwolenia. Sama budowa rozpoczęła się w połowie 2022 r.
Instalacja składa się z około 22 tys. paneli monokrystalicznych zamontowanych na działce o powierzchni 15,7 ha, które według szacunków wyprodukują ponad 14 GWh energii rocznie.
Budowa farm fotowoltaicznych Gutki i Gutki 2 jest realizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Każda z instalacji otrzymała 13 908 506 zł preferencyjnej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co pozwoliło na sfinansowanie ponad 60% wartości inwestycji. Pożyczki spłacane będą przez 15 lat, z możliwością umorzenia 20% wartości.
Dalsze plany PGE
Już dziś Grupa PGE ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne ok. 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o łącznej mocy ponad 2 GW. Łącznie do końca 2023 r. spółka będzie posiadać w eksploatacji lub w budowie elektrownie PV o łącznej mocy ok. 500 MW.
Biomasa i paliwa alternatywne
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło i zdjęcie: Grupa PGE