Coraz więcej bezemisyjnych autobusów w polskich miastach

zielony transport publiczny

Na ulice polskich miast wyjeżdża coraz więcej autobusów z napędem elektrycznym. Flota transportu publicznego Ciechanowa wzbogaci się o trzy nowe, zeroemisyjne autobusy. Z kolei Wałcz zakupi osiem „elektryków” i uruchomi osiem punktów ładowania, natomiast  Szczecinek planuje zakup pięciu autobusów o napędzie elektrycznym wraz z ładowarkami. Inwestycje wspiera NFOŚiGW.

Zielona komunikacja miejska

– Rozwój zeroemisyjnego transportu zbiorowego w aglomeracjach, mniejszych i większych miastach jest jednym z filarów strategii polskiej elektromobilności. Zielona, inkluzywna komunikacja miejska ma kluczowe znaczenie dla zapewniania lepszego stanu powietrza, poprawy komfortu podróżowania i mobilności mieszkańców, a te przekładają się na lepszą jakość życia i zdrowia nas wszystkich – podkreśla rolę inwestycji wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Inwestycje realizowane w ramach dwóch edycji programu Zielony Transport Publiczny w Ciechanowie i  kilkudziesięciu innych polskich miastach przybliżają nas do tego celu w wymierny sposób  – dodaje wiceszef resortu.

Bezemisyjne autobusy w Ciechanowie

Na zakup trzech pojazdów samorząd Ciechanowa otrzyma z NFOŚiGW dotację w kwocie 4.050.000 zł, która stanowi 75 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Całkowity koszt projektu wyniesie ponad 6,64 mln zł. Inwestycja będzie dotyczyć autobusów o napędzie elektrycznym z systemem ładowania plug in, zasilanych z baterii kategorii M3 – BEV (Battery Electric Vehicle), o mocy 160 kW. Zakupione pojazdy będą przystosowane do przewozu osób niepełnoprawnych. Każdy z nich rocznie pokona trasę długości ok. 66.000 km. Przełoży się to na konkretne efekty ekologiczne, to jest m.in. zmniejszenie emisji CO2 o 52,75 tony w skali roku, ograniczenie emisji tlenków azotu o 1,28 tony/rok.


Sprawdź program IV Konferencji Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie


Szczecinek i Wałcz – zielony transport

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże Gminie Miejskiej Wałcz dofinasowanie w wysokości 15 153 600 zł. Za te pieniądze zostanie nabytych osiem autobusów o napędzie elektrycznym wraz z zakupem i montażem ośmiu punktów ładowania. Miasto Szczecinek otrzyma dotację w wysokości 8 525 000 zł oraz niskooprocentowaną pożyczkę 2 475 000 zł na zakup pięciu autobusów o napędzie elektrycznym wraz z ładowarkami.

Samorządy – takie jak m.in Szczecinek i Wałcz – są dla nas ważnymi partnerami we wszystkich działaniach prowadzonych w ramach szerokiej koalicji na rzecz czystego powietrza i zdrowszego życia. Od zielonego transportu przez wymianę tzw. kopciuchów i głęboką termomodernizację domów mieszkalnych po rozwój energetyki prosumenckiej – podkreśla Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: NFOŚiGW

zdjęcie poglądowe: UM Szczecin

This post is also available in: polski

ael