Krośnieński Holding Komunalny oddał do użytku nowo wybudowany kocioł na biomasę o mocy 7 MWt. W Elektrociepłowni „Łężańska” jest to druga tego typu instalacja, która z paliw odnawialnych produkuje ekologiczne ciepło dla mieszkańców Krosna. Inwestycja ta jest kolejnym przedsięwzięciem Spółki w kierunku obniżenia emisji z elektrociepłowni oraz zwiększenia udziału paliw odnawialnych przy produkcji energii.

Nowa instalacja powstała w Oddziale Energetyki Cieplnej przy ul. Sikorskiego w Krośnie.

Reklama

Wybudowany przez litewską firmę E energija kocioł ma moc 7 MWt. Opalany jest wyłącznie paliwem odnawialnym, tj. zrębkami drzewnymi. Służy do produkcji ciepła dla potrzeb mieszkańców Krosna.


REKLAMA


Według wyliczeń nowy kocioł biomasowy będzie produkował blisko 90 tys. GJ ciepła w ciągu roku. To spowoduje, że stosowany dotychczas w elektrociepłowni miał węglowy będzie już tylko paliwem wspomagającym system ciepłowniczy w okresach szczytowych. Zakłada się, że po włączeniu nowego kotła biomasowego do systemu ciepłowniczego zużycie miału węglowego zmniejszy się z 7 tys. ton do 1-3 tys. ton rocznie w zależności od panujących temperatur w sezonie grzewczym.

– Nowy kocioł z założenia ma być drugim źródłem ciepła po bloku ORC, który w naszej elektrociepłowni powstał w 2013 roku. Nowa instalacja ma pracować tylko w okresie grzewczym lub w trakcie przestojów instalacji ORC. Jej moc określono na poziomie 7 MWt. Z założeniem, że może pracować sprawnie już przy obciążeniu 30 procent swojej mocy – informuje Jerzy Ćwięka, kierownik Elektrociepłowni „Łężańska”.

Nowoczesna instalacja

Budowa nowego kotła biomasowego trwała ponad rok. Rozpoczęła się w ubiegłym roku i zakończyła jesienią 2020. Inwestycję udało się zrealizować mimo trudności logistycznych, w tym epidemii Covid-19, której efektem było zamknięcie granic w marcu br. i opóźnienie próbnego rozruchu. Uruchomienie nowej instalacji poprzedziły liczne testy, dzięki którym jest ona w pełni gotowa do pracy w nowym sezonie grzewczym.

Kocioł na biomasę ma gwarantowaną sprawność wytwarzania na poziomie ponad 85 proc., ale jak pokazały pierwsze pomiary sprawności, rzeczywista przekracza 87 proc., emisja pyłów jest poniżej 10 mg/ m3, a tlenków azotu poniżej 200 mg/m3 i zawiera tylko śladową zawartość siarki. Kocioł jest w stanie spalać biomasę o wilgotności, która naturalnie utrzymuje się w odpadach tartacznych, z których jest pozyskiwana i dochodząca nawet do 55 proc. wilgotności.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Artykuł powstał we współpracy z Krośnieńskim Holdingiem Komunalnym
Zdjęcie: Krośnieński Holding Komunalny
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE