Już od 12 września klastry energii, spółdzielnie energetyczne i jednostki samorządu terytorialnego będą mogły składać wnioski na wparcie inwestycji w OZE. W puli jest aż 435 mln zł.

Regulamin naboru

9 sierpnia br. Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda zatwierdził regulamin wyboru przedsięwzięć, którego celem jest wyłonienie 139 projektów klastrów energii, spółdzielni energetycznych i samorządów, w ramach których przygotowana zostanie dokumentacja dla inwestycji w odnawialne źródła energii. Budżet tego naboru wynosi blisko 187 mln zł.

Reklama

Nabór, którego pełna dokumentacja jest dostępna na dedykowanej stronie, jest pierwszą częścią kompleksowej Inwestycji B2.2.2 Instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne, której łączny budżet wynosi blisko 435 mln zł (finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności). Druga część obejmie wyłonienie 10 najbardziej zaawansowanych projektów społeczności energetycznych, które uzyskają dofinansowanie dla demonstracyjnych instalacji OZE.


Czutaj dalej: Kolejna inwestycja ORLENU w farmy wiatrowe


REPowerEU zwiększa dofinansowanie

Dodatkowo MRiT zgłosiło inwestycję B2.2.2 do zwiększenia alokacji w ramach planu Komisji Europejskiej REPowerEU, który jest odpowiedzią na trudności i zakłócenia na światowym rynku energii spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę. W wyniki REPowerEU budżet całej inwestycji ma zostać powiększony z 435 mln zł do poziomu ponad 851 mln zł (w liczbie projektów ze 139 do 200 we wsparciu przedinwestycyjnym i z 10 do 20 we wsparciu inwestycyjnym). Decyzje w zakresie rozszerzenia inwestycji powinny zapaść do końca roku.

Zasady naboru

Obecny nabór rozpocznie się 12 września br. i będzie prowadzony w trybie ciągłym do osiągnięcia zakładanej liczby projektów.

W bieżącym naborze wnioski mogą składać:

  1. Klastry energii
  2. Spółdzielnie energetyczne
  3. Jednostki samorządu terytorialnego, które nie są członkiem ani koordynatorem istniejącego klastra energii lub członkiem spółdzielni energetycznej bądź obywatelskiej społeczności energetycznej OZE.

Klastry energii oraz JST mogą realizować projekty w dwóch etapach. Pierwszy etap zakłada opracowanie ogólnej koncepcji rozwoju, natomiast w drugim etapie następuje między innymi realizacja dokumentacji inwestycyjnej w zakresie inwestycji wskazanych w koncepcji.


Czytaj dalej: Kształcenie polskich kadr dla sektora jądrowego


Wysokość dofinansowania

Maksymalne kwoty wsparcia wynoszą:

  • Dla klastrów energii – 1 550 tys. zł
  • Dla spółdzielni energetycznych – 400 tys. zł
  • JST – 1 400 tys. zł

Maksymalny poziom wsparcia wynosi do 95% wartości projektów.
Wnioski będzie można składać od 12 września br. wyłącznie w wersji elektronicznej poprzez stronę: https://wod.cst2021.gov.pl/ 
Więcej o obecnym naborze oraz całej inwestycji można znaleźć na stronie www.spolecznoscienergetyczne.gov.pl

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie i źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE