Wodny Park Tychy zaczął przyjmować gości. To nowoczesny obiekt, w którym postawiono na ekologiczne rozwiązania. Zarówno ciepło, jak i energia elektryczna pochodzą z własnego, odnawialnego źródła. Wykorzystywana jest nadwyżka biogazu, który powstaje w tyskiej oczyszczalni ścieków. Ilość energii elektrycznej, którą można z niego wyprodukować byłaby w stanie zaspokoić potrzeby elektryczne 16- tysięcznego miasta. 

Reklama

Nadwyżki są transportowane specjalnie wybudowanym na potrzeby Wodnego Parku Tychy gazociągiem o długości ponad 6 km. Biogaz trafia do elektrociepłowni, zlokalizowanej  w sąsiedztwie obiektu, w której jest przetwarzany na energię elektryczną i ciepło. Dzięki takiemu rozwiązaniu obiekt jest tańszy w utrzymaniu, a także bardziej efektywny. To pierwsze tak innowacyjne rozwiązanie w kraju. Magazyn Biomasa pisał o tej inwestycji w 2016 roku.

Aquapark w Tychach zasilany biogazem

 8 stref funkcjonalnych, 16 000 m² powierzchni użytkowej i lustro wody liczące aż 1 700 m² – to najważniejsze liczby charakteryzujące Wodny Park Tychy. Dla gości, którzy będą odwiedzali go już od 30 kwietnia, liczą się jednak przede wszystkim wyjątkowe atrakcje, takie jak pierwszy w Polsce symulator surfingu w obiekcie basenowym czy pierwszy w Polsce Aqualoop z pionowym startem.

– Na ten moment wielu mieszkańców naszego miasta czekało od dawna. Ja również z przyjemnością przyglądałem się budowie Wodnego Parku Tychy i temu jak w miarę postępu prac pojawiają się w nim kolejne wyjątkowe atrakcje. Dziś wszystko jest już gotowe – to ważny moment dla tyskiego samorządu, mieszkańców i całego regionu. Zapraszam wszystkich do odwiedzenia Wodnego Parku Tychy i skorzystania z niezliczonych atrakcji – mówi Andrzej Dziuba, Prezydent Tychów.

Wodny Park Tychy otwiera się tuż przed majówką – 30 kwietnia.

– Otwarcie Wodnego Parku Tychy to dla nas bardzo ważny moment, ukoronowanie pewnego etapu pracy i początek kolejnego. Teraz czekamy na pierwsze recenzje użytkowników i z przyjemnością wsłuchamy się w ich opinie. Od początku przyświecała nam zasada żeby był to obiekt funkcjonalny i wyposażony w zróżnicowane atrakcje, tak aby każdy znalazł tu coś dla siebie – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno- Ściekowej S.A, inwestora obiektu.

Wodny Park Tychy to nowoczesna inwestycja pełna atrakcji sportowych, rekreacyjnych, a także edukacyjnych. W jego skład wchodzą : strefa basenów rekreacyjnych ze zjeżdżalniami, strefa surfingu, baseny sportowe, sauny, łaźnie, centrum solankowe z medycyną estetyczną, siłownia i fitness oraz tzw. Wodna Akademia – edukacyjne centrum w atrakcyjny sposób przedstawiające wiedzę na temat wody i zjawisk fizycznych jej towarzyszących.  Wyróżnikiem obiektu jest jego ekologiczny charakter – inwestycja zasilana jest w stu procentach biogazem powstającym w tyskiej oczyszczalni ścieków.

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE