El Hierro, jedna z Wysp Kanaryjskich ogłoszona przez UNESCO Światowym Rezerwatem Biosfery jest jedyną do tej pory wyspą na świcie, która przez 28 dni z rzędu funkcjonowała wykorzystując jedynie energię wiatrową i wodną.

Reklama

100% OZE

Wulkaniczna wyspa licząca 1,1 miliona lat idzie z duchem czasu. Lokalne władze dokładają wszelkich starań, by El Hierro stała się w 100 procentach samowystarczalna energetycznie dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Do tej pory udało się zapewnić sprawne funkcjonowanie 10 tysiącom mieszkańców prawie przez miesiąc wyłącznie dzięki energii wiatrowej i wodnej. Umożliwiła to elektrownia wodno-wiatrowa Gorona del Viento, o zainstalowanej mocy wiatrowej 11,5 MW, która jest głównym źródłem wytwarzania energii elektrycznej na wyspie.


Czytaj też: Ilość energii z OZE na świecie wzrosła o 50%. IEA akcentuje rolę biogazu


Gorona del Viento

Gorona del Viento łączy w sobie farmę wiatrową z elektrownią wodną. Oznacza to, że nadwyżka energii wygenerowanej przez wiatr wykorzystana jest do pompowania wody między dwoma zbiornikami, która w okresach bezwietrznych zostaje spożytkowana do produkcji energii elektrycznej.

Przed uruchomieniem Gorona del Viento w 2014 roku, OZE pokrywały tylko 2,2% zapotrzebowania wyspy na energię elektryczną. Elektrownia wodno-wiatrowa na El Hierro zaczęła działać w lipcu 2015 roku i od tego czasu jest kluczowym elementem integracji odnawialnych źródeł energii z systemem elektroenergetycznym.

Moc odnawialnych źródeł energii

Po raz pierwszy w swojej historii wyspa funkcjonowała wyłącznie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w 2015 roku, jednak mocy odnawialnych wystarczyło wówczas na dwie godziny.

Trzy lata później, w styczniu 2018 r. elektrownia wodno-wiatrowa zdołała zaspokoić zapotrzebowanie El Hierro na energię elektryczną przez 18 kolejnych dni. Wtedy właśnie maleńka, urokliwa wyspa po raz pierwszy udowadnia, że odnawialne źródła energii są realnym rozwiązaniem dla osób żyjących na odizolowanych terytoriach na całym świecie.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: euronews.com, goronadelviento.es

zdjęcie: goronadelviento.es

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE