Polski pellet drzewny od ponad dwudziestu lat cieszy się coraz większą popularnością jako biopaliwo stałe stosowane w gospodarstwach domowych. W dobie kryzysu energetycznego i braku surowca drzewnego, obserwuje się wzmożone zainteresowanie tzw. pelletem agro. Jakie są alternatywne źródła surowców do produkcji pelletu wyjaśnia Agnieszka Kędziora-Urbanowicz.
Czym jest pellet?
Bez względu na rodzaj surowca użytego do sprasowania (wg klasyfikacji w normie w arkuszu EN ISO 17225-1), pellet to biopaliwo zagęszczone z biomasy z dodatkami lub bez, zazwyczaj w postaci walca, o określonej długości, na ogół od 5 mm do 40 mm i średnicy do 25 mm, i ze złamanymi końcami. Surowcem do produkcji pelletu drzewnego jest biomasa drzewna zgodnie z Tablicą 1 międzynarodowej normy określające rodzaje surowców biomasowych EN ISO 17225-1.
Nie tylko pellet drzewny
Skokowe wzrosty cen giełdowych drewna obserwujemy już od połowy 2021 roku. Na przestrzeni tego czasu sortymenty surowców w postaci pozostałości pozyskiwanych z przemysłu drzewnego – trociny, zrębki, zrzyny używane do produkcji pelletu drzewnego podrożały praktycznie trzykrotnie, a nawet czterokrotnie.
Wysokie ceny surowców drzewnych, a w konsekwencji wyższe koszty wyprodukowania jednej tony pelletu, skutkują zwiększonym zainteresowaniem pelletem tzw. Agro.
Jak zarobić na produkcji pelletu? Zarejestruj się na warsztaty!
Alternatywne źródła surowców do produkcji pelletu
Zatem coraz częściej na rynku pojawiają się inne alternatywne źródła surowców do produkcji pelletu. Należą do nich:
- odpady po zbiorze z pól: słoma, łuska nasion, obrane kolby kukurydzy;
- trzcina;
- wytłoki z oliwek
- łupiny orzechów tzw. PKS (palm kernel shell)
- łuski słonecznika, łuski gryki, łuski ryżowe
- otręby pszenne
- słoma, siano
- torf
Należy pamiętać, że w alternatywnych surowcach po sprasowaniu (bądź też w przypadku PKS bez konieczności sprasowania) parametry funkcjonalne tj. zawartość popiołu są znacznie wyższe, niż w tradycyjnym pellecie wyprodukowanego z surowca drzewnego.
Magazynu Biomasa:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
tekst: Agnieszka Kędziora-Urbanowicz
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE