Ochrona środowiska i nowe rozwiązania w zakresie wykorzystania odpadów po procesach technologicznych to obszary, które mają decydujący wpływ na rozwój produkcji pelletów drzewnych. Przy produkcji ,,paliwa z biomasy” wykorzystywane są coraz nowocześniejsze technologie i maszyny, co za tym idzie ciągłym zmianom oraz zaostrzaniu ulegają wymagania stawiane środkom smarnym.

W procesie pelletowania duże znaczenie ma nie tylko surowiec, ale także odpowiedni środek smarny dostosowany do warunków pracy maszyny. Dobór smaru zależy głównie od rodzaju materiału, jego wilgotności, jednorodności i temperatur, jakie panują w łożyskach podczas całego procesu produkcyjnego. Doświadczenie ekspertów Shell i liczne analizy warunków pracy w granulatorach takich firm, jak Andritz czy CPM pozwoliły na wyodrębnienie trzech smarów, które najskuteczniej chronią łożyska i wydłużają czas ich pracy.

Reklama

Podstawowym smarem zalecanym przez Shell i producentów pras do pelletów jest Shell Gadus S3 V460 2. Ten wysokotemperaturowy produkt jest odporny na wysokie naciski, które powstają podczas pracy prasy, a także na działanie wody i innych czynników zagrażających trwałości podzespół roboczych.

W niektórych urządzeniach warunki pracy są szczególnie trudne, a temperatury przekraczają nawet 100°C. W tych przypadkach należy stosować bardziej zaawansowane technologicznie środki smarne, np. Shell Gadus S3 T460 1,5, który wydłuża czas pracy łożysk, skutecznie chroni je przed korozją i ogranicza ich zużycie. W najbardziej ekstremalnych warunkach pracy konieczne jest zastosowanie smarów syntetycznych, takich jak, np. Shell Gadus S5 V460 2 czy Shell Gadus S5 T460 1,5.

 

Dzięki wieloletniej współpracy z zakładami produkcji pelletów i światowymi producentami maszyn, eksperci Shell zyskali gruntowną wiedzę na temat wyzwań stojących przed tym segmentem rynku. Wyniki analiz przeprowadzonych z ich udziałem oraz zdobyte doświadczenie stanowią podstawę do opracowywania przez Shell smarów najwyższej jakości.

Cezary Wyszecki
ekspert techniczny Shell Polska

zdjęcie: Shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE