Wprowadzenie ambitnego celu dla produkcji biometanu, większe wsparcie operacyjne dla biometanowni i uproszczenia administracyjne dla inwestorów – to postulaty zgłoszone w ramach konsultacji publicznych projektu Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. przez Polską Organizację Biometanu.
POB zwróciła uwagę na istotne bariery regulacyjne i techniczne, które mogą hamować rozwój tej branży. Zdaniem organizacji zrzeszającej ekspertów branżowych oraz przedstawicieli wiodących grup paliwowych, energetycznych i ciepłowniczych działających na rynku, aby wykorzystać pełen potencjał biometanu jako odnawialnego źródła energii konieczne są konkretne działania.
Cele i wsparcie
Po pierwsze, według POB należy zwiększyć ambicje krajowego poziomu produkcji biometanu. Organizacja wskazuje, że Polska ma potencjał na cel produkcji biometanu na poziomie min. 2 miliardów m³ do 2030 roku, co stanowiłoby istotne źródło odnawialnej energii i paliw dla sektora elektroenergetycznego, transportowego i ciepłowniczego. W perspektywie 2040 roku POB zakłada dalszy wzrost produkcji biometanu z możliwym do osiągnięcia celem na poziomie 5 miliardów m³.
Aby jednak taki cel osiągnąć niezbędne jest wsparcie operacyjne dla wszystkich instalacji biometanowych. Organizacja wskazuje też, że obowiązek spełnienia surowych kryteriów zrównoważonego rozwoju oraz wykorzystania określonych substratów może ograniczać rozwój sektora. POB apeluje o modyfikację regulacji, aby zapewnić odpowiednie wsparcie dla biometanu i zagwarantować elastyczność w wyborze wykorzystywanych substratów.
Kongres Biogazu – zarejestruj się!
Nie karać, lecz ułatwiać
Kolejny postulat zgłoszony w ramach konsultacji dotyczy zniesienia kar za brak realizacji minimalnej sprzedaży w ramach systemu aukcyjnego. Sankcje takie stanowią bowiem istotną barierę inwestycyjną, która zniechęca inwestorów. Alternatywnie POB sugeruje wprowadzenie przepisów, które uwzględniają czynniki niezależne od wytwórców, takie jak np. niedostateczna przepustowość sieci gazowej, jako podstawy do uniknięcia kar administracyjnych.
Rezygnacji z kar towarzyszyć powinny także ułatwienia w procesach inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych dla instalacji biometanowych. Miałyby one dotyczyć wyboru lokalizacji instalacji, niezależnie od miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, co pozwoliłoby na bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych substratów i lepsze możliwości przyłączeniowe do sieci gazowej.
Zdaniem POB bez wprowadzenia wskazanych w uwagach do KPEiK zmian prawnych samo wsparcie dla sektora biometanu w postaci aukcji nie odniesie sukcesu i przyczyni się do braku realizacji założonych w planie celów.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Lech Bojarski
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE