Planów i chęci wśród inwestorów nie brakuje, deklaracje wsparcia ze strony rządowej są, zainteresowanie banków branżą biogazową coraz większe. Wygląda na to, że, mimo wielu barier, sektor czeka coraz jaśniejsza przyszłość. „Jest dużo do zrobienia, ale ten kongres pokazuje, że jest grono osób, które wie, jak to zrobić” – mówiła Sylwia Koch-Kopyszko podczas 9. edycji Kongresu Biogazu.
12 i 13 grudnia ponad 500 przedstawicieli branży biogazowej spotkało się w hotelu DoubleTree by Hilton Hotel & Conference Centre podczas najważniejszego w Polsce spotkania tego sektora. Wysoka frekwencja dowodzi, że pozycja biogazu w kraju jest coraz silniejsza i rzeczywiście ma on szansę stać się uniwersalnym paliwem przyszłości.
„Chcemy, by paliwa gazowe były zielone”
Mimo, że o biogazie mówiło się jeszcze niedawno głównie w kontekście deficytów, dziś zaczynamy dostrzegać tu zmiany. Szczególnie istotne wydają się deklaracje rządowe, słyszalne także podczas Kongresu Biogazu. Niemniej jednak branża niezmiennie dostrzega wiele problemów i barier, czemu dała wyraz opowiadając na pytania w specjalnie przygotowanej ankiecie.
Taksonomia UE a biogaz i biometan. To one mogą wyprzeć gaz ziemny
Wynik „Barometru branży” jest jednoznaczny – największym ograniczeniem dla rozwoju rynku biogazu w Polsce jest brak strategii państwa dla sektora biogazu i biometanu, co wynika bezpośrednio z problemu, na który wskazał podczas panelu dyskusyjnego Marek Sawicki.
Według Marszałka Seniora dotychczasowe rządy były i nadal są niezainteresowane kwestiami energii odnawialnej, w tym biogazu.
– Pierwsza bariera to administracja centralna, to rząd. Niezależnie od tego, który jest, ten, w którym ja byłem i późniejszy, obecny rząd.
Na brak strategii dla sektora wskazywał także Bartosz Safiejko ze Strategy&.
– Wydaje mi się, że na pewno historycznie nie widzieliśmy takiej strategii. I wydaje mi się, że takiej nadal strategii nie widać. Czy ona powstaje? Trudno powiedzieć. Nie wydaje się, żeby biogaz i biometan były takim kierunkiem, w którym nasze państwo bardzo chce podążać.
Według eksperta wynika to z braku świadomości na temat korzyści, które płyną z biogazu i biometanu, odgrywających przecież istotną rolę w transformacji energetycznej, w dekarbonizacji i osiągnięciu niezależności energetycznej.
Mimo tej diagnozy strona rządowa deklaruje wsparcie dla sektora biogazu i szuka recept na rozwój branży w przekonaniu rolników do konceptu biogazowni.
– Chcemy, by paliwa gazowe były zielone i pozwalały nam skutecznie transformować Polską energetykę – mówił w swojej prezentacji Łukasz Tomaszewski z MKiŚ.
– Sektor biogazu i biometanu jest jednym z tych, który zasługuje na uznanie – dodał dyrektor departamentu OZE podczas dyskusji panelowej. – Ostatnio staramy się możliwie jak najbardziej wspierać inwestorów, bo wierzę w to, że to tak naprawdę pieniądze tutaj mają znaczenie.
Tomaszewski podkreślał, że jeżeli inwestor nie uzyska pożądanego zwrotu kapitału, nawet najlepsze przepisy i regulacje nie dadzą oczekiwanego rezultatu.
– Czyli to jest kwestia przekonania inwestorów, przekonania rolników – tłumaczył Tomaszewski – Przypomnę tylko, że instalacje biogazowe, te rolnicze o mocy do pół megawata, które produkują energię w skojarzeniu mogą liczyć nawet na tysiąc złotych za MWh. To jest bardzo wysoka stawka.
Polska gospodarka musi sięgnąć po biometan
Rolnicy gotowi na biogaz
Jednak podczas panelu koncentrującego się na kwestiach rolnictwa wybrzmiało, że rolników wcale nie trzeba do biogazu przekonywać, bo wg Przemysława Krawczyka reprezentującego Konfederację Lewiatan i firmę Agrikomp, rolnicy coraz pozytywniej oceniają biogaz i biogazownie, stąd w ostatnich latach widać przyspieszenie w inwestycjach w biogazownie rolnicze.
– Do 2015 roku nasza firma wybudowała raptem pięć biogazowni, a od 2018 roku ponad 23 instalacje, więc widać, że w tym okresie ostatnich pięciu, sześciu lat mamy przyspieszenie.
Jako istotny element współpracę z rolnikami wskazała Sabine Dujaqueir z Polskiej Grupy Biogazowej, firmy, która otworzyła w Polsce już 20 biogazowni.
– Z rolnikami współpracujemy dużo i chcemy jeszcze więcej – zapewniła Sabine Dujaquier z PGB – kupujemy od nich substrat, który dla rolników jest odpadem, a my pomagamy im go zagospodarować. Oddajemy też rolnikom poferment, a więc mają nawóz dużo tańszy produkowany lokalnie.
Czy więc polskie rolnictwo jest już gotowe na zmiany? Jaką rolę w dekarbonizacji rolnictwa odgrywa biogaz?
– Zmiany, jakie zachodzą w rolnictwie dotyczą nie tylko energetyki. To zmiany kompleksowe – mówił prof. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Z naszych badań, nie tylko teoretycznie, ale w praktyce również, wychodzi na to, że najlepszym sposobem obniżenia emisji z rolnictwa jest przejście na rolnictwo energetyczne. Mam tu przede wszystkim na myśli rozwój sektora biogazów.
Po pierwsze – nie utrudniać!
Między innymi z tej przyczyny rynek biogazu jest rynkiem pespektywnicznym, przed którym rysują się możliwości rozwoju.
– Dlaczego ja wierzę, że ten biznes jest biznesem, który się będzie rozwijał? – pytał Marcin Orłowski z Galia Green Power. – Bez biometanu, bez biogazu, moim zdaniem, transformacja energetyczna się nie uda. Sam biometan ma tę przewagę, że wspomaga dojście naszego kraju do niezależności energetycznej. Przede wszystkim do tego, żeby zabezpieczyć się przed importem gazu. Obserwuję, że jest coraz więcej klientów w Polsce, którzy mają ogromny apetyt na biometan. I ten popyt się już kształtuje. Natomiast za 3-4 lata w mojej ocenie biometan będzie gazem wręcz pożądanym przez klientów.
Dziś wciąż jeszcze, jak wskazał Orłowski, mamy zmieniające się przepisy, co tworzy środowisko niestabilne i niekorzystne dla inwestorów, którzy coraz szerzej dostrzegają korzyści i rolę biogazu w transformacji energetycznej. Co więc robić, żeby ruszyć z miejsca, żebyśmy zamiast o stagnacji mogli mówić o przyspieszeniu sektora?
– Po pierwsze – nie utrudniać! – podsumował Bartosz Safiejko. – Ułatwić procesy administracyjne, ułatwić przyłączenia. Ten pierwszy krok to nie musi być wsparcie finansowe, ale po prostu ułatwienie działania.
Zobacz zdjęcia:
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE