Szacuje się, że podczas różnych procesów marnujemy nawet 70% energii, w następstwie czego powstaje produkt uboczny zwany ciepłem odpadowym. Naukowcy starają się znaleźć różne rozwiązania, by móc odzyskiwać ten niewykorzystany potencjał i zwiększyć wydajność energetyczną.
Na przestrzeni ostatnich lat powstało wiele projektów, które mają na celu odzyskiwanie ciepła odpadowego, czyli ciepła tworzącego się podczas przetwarzania energii w urządzeniach energetycznych i oddawanego do otoczenia. Okazuje się, że nie zawsze musi być bezużyteczne. Może przyczynić się do zwiększenia znaczenia gospodarki cyrkularnej.
Hodowla alg w Gustavsbergu
Inżynierowie ze Szwecji stworzyli specjalną instalację do odzyskiwania ciepła odpadowego z zakładu produkcyjnego firmy AstaReal, gdzie hodowane są algi. Jesienią 2021 roku koncern energetyczny Vattenfall podpisał umowę, według której ponad piętnaście milionów kilowatogodzin ciepła rocznie ma być odzyskiwanych, a następnie ponownie wykorzystywanych.
– Proces produkcji AstaReal jest energochłonny i wymaga zarówno energii elektrycznej, jak i chłodzenia. Powstały nadmiar ciepła będzie można wykorzystać do ogrzewania domów i lokali. […] Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy Gustavsberg będą mogli pokryć ponad 20 procent zapotrzebowania na ogrzewanie – tłumaczył Lovisa Fricot Norén, dyrektor Vattenfall Heating w Szwecji.
Ciepłownictwo przyszłości? OZE, ciepło odpadowe i odpady
Park technologiczny w Sztokholmie
Kolejnym przykładem, również ze Szwecji, jest park technologiczny w Sztokholmie. Przyjazny środowisku Stockholm Data Park bardzo przyciąga sektor IT. To inicjatywa miasta Sztokholm, dostawcy centralnego ogrzewania i chłodzenia Stockholm Exergi, operatora sieci energetycznej Ellevio i dostawcy ciemnych włókien Stokab. Ma na celu całkowite uwolnienie się od paliw kopalnych do 2040 roku. Wizją tego projektu jest branża centrów danych, w której nie marnuje się ciepła.
Jego nadmiar w centrach danych traktuje się jako cenny zasób, który może być częścią walki ze zmianami klimatycznymi. Robi się to poprzez łączenie, przygotowywanie i oferowanie wszystkich niezbędnych elementów infrastruktury do adaptacji pod działalność data center. Dzięki odzyskowi ciepła można oszczędzać zasoby paliwa wykorzystywane do spalania i zmniejszać emisję CO2. Przy obciążeniu centrum danych wynoszącym 10 MW można by ogrzać około 20 000 nowoczesnych mieszkań (55 kWh/m2 rocznie).
– Obiekt w Stockholm Data Parks to dla centrum danych wyjątkowa możliwość, aby przyczynić się do zielonego miksu energetycznego miasta – tłumaczy Anna Margaretha König Jerlmyr, w latach 2018–2022 burmistrz Sztokholmu.
Firma farmaceutyczna w Ljublanie
Praca nad wykorzystaniem ciepła odpadowego łączy czasem różne sektory, jak chociażby farmację i energetykę. W Lubljanie firma farmaceutyczna Lek, która należy do koncernu Novartis, od marca 2020 roku dostarcza lokalnym zakładom energetycznym ciepło odpadowe z produkcji. Energetika Ljubljana pobiera parę, której Lek nie może już wykorzystać w swoich procesach. Następnie oddaje ją do lokalnego systemu ciepłowniczego. To działanie zmniejsza emisję dwutlenku węgla o nawet 1000 t rocznie. Ilość energii wystarcza do ogrzania aż 300 domów.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródła: