Jak gminy radzą sobie w programie „Czyste Powietrze? Kto jest liderem, a kto zamyka peleton? Polski Alarm Smogowy i NFOŚiGW zaprezentowały nowe informacje dotyczące liczby składanych wniosków w programie w 2477 gminach w Polsce.

Kongres Biogazu

Reklama

Aktywność kluczowa

„Aktywne uczestnictwo gmin w programie „Czyste Powietrze” jest kluczowe dla rozwiązania problemu smogu. Mam nadzieję, że już wkrótce dzięki punktom obsługi beneficjenta tworzonym w gminach tempo realizowanych w ramach programu inwestycji znacząco przyspieszy” – mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

„Czyste Powietrze” – Śląsk górą

Dane zaprezentowane przez PAS i NFOŚiGW dotyczą II kwartału 2021 r. W tym okresie najaktywniejszą gminą okazało się Chełmno w woj. kujawsko-pomorskim. Natomiast biorąc pod uwagę województwa, spośród 50 najbardziej aktywnych gmin aż 27 pochodzi ze Śląska. W ślad za niekwestionowanym liderem podąża województwo  kujawsko-pomorskie, z którego aż 13 gmin trafiło do pierwszej „trzydziestki”.

„Widać, że świadomość problemu smogu, o jakiej mówi się w Rybniku od lat, przekłada się na aktywność mieszkańców w wymianie kotłów, również poza granicami miasta. To szczególnie istotne, ponieważ Śląsk jest regionem, w którym uchwała antysmogowa wprowadzająca zakaz użytkowania „kopciuchów” zacznie obowiązywać już za niecałe 100 dni” – podkreśla lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.

„Ani jednego wniosku nie złożyli mieszkańcy aż 31 gmin”

Ciekawie jest również na końcu listy. Ani jednego wniosku nie złożyli mieszkańcy aż 31 gmin, w tym m.in. Duszniki Zdrój, Hel, Łeba, Mielno i Karpacz. Czy wynika to z faktu, że w tych miejscowościach wymieniono już wszystkie przestarzałe kotły i piece? Również miasta wojewódzkie nie mają się czym pochwalić: Białystok – 101 wniosków, Wrocław – 85, Warszawa – 72, Katowice – 66.

Na pierwszych 50 miejscach rankingu nie ma gmin z Małopolski i Mazowsza, mimo, że w tych województwach już od 1 stycznia 2023 r. zacznie obowiązywać zakaz użytkowania „kopciuchów”, czyli najbardziej emisyjnych kotłów na węgiel i drewno.


Czytaj też: 15 tysięcy kopciuchów w 15 miesięcy – smogowe wyzwanie dla Warszawy


Rybnik świeci przykładem

„Nasz ranking pokazuje, że wymiana kotłów idzie szybciej w tych miejscowościach, gdzie gminy aktywnie zachęcają mieszkańców do skorzystania z programu. Przykładem jest przywołany już Rybnik, w którym od początku funkcjonowania programu złożono aż ponad 3 tys. wniosków – to najwięcej w całym programie” – dodaje przedstawiciel PAS.

„Z ostatniej szansy na zgłoszenia gmin do programu „Czyste Powietrze” (termin minął 15 września 2021 r.), skorzystało 108 gmin. Oznacza to, że punkty obsługi beneficjenta zostaną uruchomione w ponad 80% gmin.  – podsumowuje wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Bonusy finansowe w programie „Czyste Powietrze”

Opublikowany ranking za II kwartał 2021 r. będzie brany pod uwagę przy pierwszym, rocznym podsumowaniu (przypominamy, że ranking obejmie okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.), dzięki któremu poznamy najaktywniejsze gminy w programie „Czyste Powietrze”. Dla nich NFOŚiGW przewidział bonusy finansowe o łącznej wartości 16 milionów złotych.

„Zachęcam serdecznie wszystkie gminy do aktywności w „Czystym Powietrzu”. Poza bonusami finansowymi dla najaktywniejszych gmin, największą nagrodą za aktywność będzie czyste powietrze dla mieszkańców” – mówi prezes Mirowski.

Najnowsze dane dotyczą II kwartału 2021 roku i można je sprawdzić przez specjalną wyszukiwarkę dostępną na stronie polskialarmsmogowy.pl/ranking oraz czystepowietrze.gov.pl.

Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: NFOŚiGW

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE