Budowę biogazowni musi poprzedzić faza przygotowań o charakterze administracyjno–formalnym. Od czego trzeba zacząć? Jak długo trwa budowa biogazowni?

Reklama

Budowa biogazowni – od czego zacząć?

Budowa biogazowni to długofalowy proces, który trzeba rozpocząć od weryfikacji niezbędnych do dopełnienia procedur, pamiętając o tym, że wymagania formalne różnią się w zależności od mocy biogazowni i charakteru przetwarzanych substratów. Zanim jednak do tego dojdzie przedsiębiorca powinien sporządzić konieczny do składania kolejnych wniosków i dokumentów, wstępny plan zagospodarowania terenu, zawierający m.in. rozmieszczenie poszczególnych elementów instalacji i układ drogowy.

Kolejny krok to uzgodnienie uwarunkowań lokalnych, tj. sprawdzenie czy dla działki, na której planowana jest inwestycja został uchwalony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Jeśli tak, należy odnaleźć właściwą uchwałę rady gminy lub zwrócić się do urzędu o wypis i wyrys z planu. Następnie konieczne jest dokładne przeanalizowanie mapy, w celu zidentyfikowania kategorii przypisanych do działek w zasięgu inwestycji. W dalszej kolejności trzeba zapoznać się z zapisami uchwał dla tych kategorii pod kątem ewentualnego braku możliwości wybudowania biogazowni. W razie wątpliwości warto zwrócić się do planistów w gminie, aby uzyskać prawidłową interpretację.

W razie braku MPZP niezbędne będzie wystąpienie do organu samorządowego o wydanie dokumentu zastępczego, tj. Warunków Zabudowy (WZ). We wniosku musi zostać zawarty ogólny opis charakteru inwestycji i obiektów, które mają być wybudowane oraz oddziaływanie instalacji na środowisko.

W przypadku, gdy biogazownia będzie produkowała energię elektryczną, bardzo istotną kwestią jest uzyskanie warunków przyłączenia (WP) do sieci elektroenergetycznej, o które inwestor powinien wystąpić do zakładu energetycznego. Trzeba to zrobić jak najwcześniej, gdyż ewentualna odmowa może nawet zablokować realizację inwestycji. Wydanie WP jest uzależnione od dostępnych na danym terenie mocy przyłączeniowych. Wraz z WP wydane zostaną warunki techniczne, w których m.in. określone będą prace, jakie należy wykonać w celu przyłączenia się do sieci dystrybucyjnej.

Jeśli biogazownia będzie przetwarzała uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego (UPPZ) kategorii 2 lub 3, musi przejść jeszcze procedurę rejestracji u powiatowego lekarza weterynarii.


Kongres Biogazu – sprawdź!


Pozwolenia budowlane, decyzja środowiskowa

Mając MPZP lub wydane WZ oraz warunki przyłączenia, można przejść do następnego etapu, czyli uzyskania pozwoleń budowlanych.

Najmniej formalności wymaga mikrobiogazownia do 50 kW, bo nie ma tu potrzeby uzyskiwania pozwolenia na budowę. Wystarczy tylko złożyć do właściwego organu zgłoszenie robót budowlanych i w razie braku sprzeciwu można rozpoczynać prace budowlano-montażowe.

W przypadku biogazowni konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. W tym celu trzeba opracować projekt budowlany, a jeśli budujemy biogazownię rolniczą o mocy ponad 500 kW lub biogazownię przetwarzającą odpady komunalne, wcześniej należy sporządzić raport oddziaływania na środowisko i uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

Po skompletowaniu dokumentów kolejnym krokiem jest złożenie wniosku. Po wydaniu i uprawomocnieniu się decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę, inwestor ma trzy lata na rozpoczęcie budowy.

Sfinalizowanie wszystkich procedur administracyjno-formalnych powinno trwać średnio minimum pół roku. Natomiast jeśli realizowana inwestycja będzie wymagać uzyskania decyzji środowiskowej, wówczas ten czas może się przedłużyć o kolejne 6 miesięcy. W skomplikowanych przypadkach (np. bliskość terenów chronionych, utrudnione uzgodnienia, protesty społeczne) może potrwać jeszcze dłużej. Należy pamiętać, że kluczem do sukcesu w załatwieniu formalności jest częsty kontakt z osobami prowadzącymi sprawę w urzędzie oraz składanie na bieżąco wymaganych wyjaśnień i uzupełnień.

Realizując inwestycję biogazową nie można też zapominać o konieczności zapewnienia stałych dostaw substratów oraz o zapewnieniu odbioru ciepła, które jest produkowane równolegle z energią elektryczną. Zazwyczaj nie są to sprawy wymagające procedur administracyjnych, ale trzeba również mieć je na uwadze.

Ile trwa budowa biogazowni?

Czas trwania samej budowy uzależniony jest od stopnia skomplikowania instalacji. Znaczenie ma też pora roku, bo np. w zimie, przy dużych mrozach, nie ma możliwości prowadzenia prac ziemnych. Typową biogazownię rolniczą o mocy 499 kW przy dobrej organizacji robót można wybudować w nieco ponad pół roku.

Po zakończeniu budowy należy rozpocząć „karmienie” instalacji i fazę rozruchu, która, w zależności od stosowanych substratów i zaszczepki, trwa przeważnie 2-3 miesiące. Po upływie tego okresu biogazownia uzyskuje pełną moc i może kontynuować pracę w ramach parametrów nominalnych.

Biogas System

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Materiał promocyjny przy współpracy Biogas System SA

Tekst: dr inż. Marek Jedziniak

biogas-system.com

tel.: +48 734 800 800, e-mail: kontakt@biogas-system.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE