IV Kongres Biogazu pod patronatem honorowym Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Jeszcze tylko kilka tygodni dzieli nas od czwartej edycji największego w Polsce spotkania branży biogazowej organizowanego przez spółkę Biomass Media Group. Doroczny Kongres Biogazu odbędzie się 16 i 17 września w Poznaniu. Patronatem honorowym objął to wydarzenie Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Reklama

IV Kongres Biogazu – rejestracja, uczestnicy, pakiety, program. Kliknij i sprawdź!


Kongres Biogazu odbędzie się w Hotelu Mercure w Poznaniu. Jego uczestnicy będą mieli wyjątkową okazję zwiedzenia biogazowni rolniczej III generacji.

Organizatorzy Kongresu spodziewają się ponad 160 profesjonalistów sektora biogazowego: właścicieli działających instalacji, inwestorów planujących budowę biogazowni, technologów i kierowników biogazowni oczyszczalnianych i składowiskowych, ale także przedstawicieli branży rolnej, spożywczej i mięsnej oraz samorządowców i reprezentantów ministerstw zainteresowanych rozwojem sektora biogazowego.

Od odpadów do produktu

Hasłem tegorocznego Kongresu Biogazu jest „od odpadów do produktu”.

– Wykorzystanie odpadów biodegradowalnych do produkcji energii to trend, który obserwujemy od wielu lat w Europie Zachodniej. Czas, żebyśmy te dobre praktyki przenieśli na polski grunt. To się już zresztą dzieje – w podpoznańskim Suchym Lesie pracuje biogazownia przetwarzająca bioodpady z terenu gminy. A potencjał jest ogromny, szczególnie w dużych aglomeracjach, gdzie ilość śmieci do przetworzenia rośnie z roku na rok – podkreśla Maciej Roik z Biomass Media Group.

– Możliwościom energetycznego wykorzystania bioodpadów, jak również osadów ściekowych, poświęciliśmy cały blok tematyczny. Pokażemy uczestnikom sprawdzone rozwiązania technologiczne i przykłady instalacji, które już w Polsce pracują, wpisując się w model gospodarki cyrkularnej – dodaje Jolanta Kamińska z „Magazynu Biomasa”.

Czy biogazowni się opłaca?

Praktyczny i przydatny charakter Kongresu potwierdza co rok duże zainteresowanie uczestników tematami systemów wsparcia dla producentów biogazu, nowych przepisów prawnych warunkujących działanie biogazowni czy optymalizacji pracy instalacji. W tym roku zagadnienia cen referencyjnych, aukcji oraz premii kogeneracyjnej poprowadzą eksperci z BTK Legal.

– Będziemy rozmawiać także o tym, w jaki sposób poprawić ekonomikę biogazowni poprzez m.in. optymalizację pracy instalacji. Tu kluczowy jest m.in. dobór substratów, ale też właściwe zagospodarowanie ciepła – mówi Jolanta Kamińska.

Dla dużych przedsiębiorstw przetwórczych czy mięsnych biogaz jest nie tyle możliwością, ale wręcz koniecznością. Szczególnie w kontekście zagospodarowania odpadów, ale też polityki zrównoważonego rozwoju – podkreślają organizatorzy Kongresu.

Biogaz w Wielkopolsce

Nieprzypadkowo tegoroczna konferencja odbędzie się w Poznaniu. Tu działa jeden z najważniejszych naukowych ośrodków biogazowych w Polsce pod kierownictwem prof. Jacka Dacha, tu realizowany będzie w najbliższych latach program produkcji wodoru z biogazu. W położonej pod Poznaniem Przybrodzie  swoje oficjalne otwarcie będzie miała niebawem ukończona już biogazownia rolnicza III generacji.

– Mamy nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych lat Wielkopolska stanie się liderem jeśli chodzi o produkcję biogazu i biometanu. Zainteresowanie władz samorządowych tym obszarem oraz planowane inwestycje potwierdzają, że biogazowe serce będzie biło tu, w rolniczej Wielkopolsce. Mamy doskonałe, polskie i zagraniczne technologie, prężne ośrodki naukowe, media oddane tej tematyce, świadomych rolników i przede wszystkim wolę lokalnych polityków – deklaruje Maciej Kosiński, wiceprezes zarządu Biomass Media Group.

Nowości IV Kongresu Biogazu

Uczestnicy Kongresu Biogazu z Polski i zagranicy doceniają, poza solidną dawką wiedzy, także biznesowy wymiar konferencji. Zorganizowane w ramach wydarzenia minitargi pozwalają gościom zapoznać się z ofertą dostawców technologii i usług dla biogazowni.

– W jednym miejscu pokażemy rozwiązania technologiczne, urządzenia i komponenty kluczowe dla instalacji biogazowej. Zaplanowaliśmy także stoisko „Finansowanie biogazowni” oraz nowość – bezpłatny dyżur prawny i technologiczny dla biogazowników, którzy w trakcie konferencji będą mogli skonsultować swoje wątpliwości z ekspertami – podkreśla Maciej Kosiński.

Drugi dzień Kongresu to wizyta studyjna w biogazowni rolniczej III generacji w Przybrodzie. Zastosowana tam technologia pozwala na większy uzysk biogazu, co przekłada się na lepszą wydajność instalacji i tym samym oczekiwane zwroty inwestycji. Podczas wizyty pojawi się temat bardzo ciekawej i zasadnej ekonomicznie „biogazowni szczytowej”, bowiem instalacja w Przybrodzie jako pierwsza w Polsce jest gotowa na takie rozwiązanie.

– Kongres Biogazu to spotkanie inwestorów, praktyków, analityków rynku OZE w Polsce, przedsiębiorców i managerów. Wyjątkowa okazja do rozmów na temat aktualnych problemów, szans i wyzwań sektora biogazowego, dyskusji eksperckich, wymiany wiedzy i doświadczeń. W Poznaniu nie może zabraknąć nikogo, komu zależy na rozwoju branży OZE w Polsce – podkreśla Maciej Kosiński.

IV Kongres Biogazu pod patronatem honorowym ministra rolnictwa!

Więcej na temat kongresu w Magazynie Biomasa. Dlatego sprawdź:

Zdjęcie: Prezes Rady Ministrów
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE