Władze Irlandii będą wspierać rozwój sektora biogazu powstałego w wyniku procesu fermentacji beztlenowej. Według zapowiedzi ministrów przez najbliższe cztery lata w budżecie znajdzie się na ten cel 3 mln euro rocznie.

Reklama

Rozwój biogazu jest niezbędny

Irlandzki minister środowiska, klimatu i komunikacji, Eamon Ryan, zadeklarował wsparcie dla biogazu, wskazując, że działania na rzecz rozwoju sektora są konieczne, aby kraj mógł osiągnąć cele założone w ramach planu działań na rzecz klimatu do 2030 roku.

Podczas konferencji prasowej w Departamencie Środowiska, Klimatu i Komunikacji (DECC) minister zapowiedział wsparcie dla zielonej energii – zarówno dla produktów fermentacji beztlenowej, jak również dla instalacji fotowoltaicznych.


Jak zaplanować inwestycję biogazową? Dowiesz się na warsztatach „Biogazownia i biometanownia do A do Z”


3 miliony euro rocznie dla biogazu

Charlie McConalog, minister rolnictwa poinformował, że w budżecie na lata 2023-2027 zagospodarowano 3 miliony euro rocznie (łącznie 12 milionów euro), aby upowszechnić proces fermentacji beztlenowej w gospodarstwach rolnych w Irlandii. Wsparcie finansowe dla projektów biogazowych ma związek z planowanym wprowadzeniem obowiązku w zakresie ciepła z OZE.

Obowiązek w zakresie ciepła z OZE

Minister rolnictwa zapewnił o fundamentalnej roli odnawialnych źródeł energii.

„Ustanowienie obowiązku w zakresie ciepła ze źródeł odnawialnych będzie miało kluczowe znaczenie dla powodzenia tej inicjatywy, dlatego ściśle współpracuję z ministrem środowiska, aby wykorzystać potencjał tego sektora” – zapewnił Charlie McConalog.

Zobowiązanie do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych zostanie opracowane przez irlandzki departament klimatu w ciągu najbliższych miesięcy. Ostatecznie planuje się wdrożenie tego obowiązku do połowy przyszłego roku.
Obowiązek OZE może wymagać od dostawców energii w sektorze ciepłowniczym zapewnienia, że ​​pewien procent dostarczanej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, takich jak biogaz.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

źródło: bioenergy-news

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE